Na krilima antimamićevskog raspoloženja, koje pokazuju što otvoreno što u rukavicama i premijerka Jadranka Kosor i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, do pokojeg političkog boda pokušava doletjeti i SDP.
Državi ni lipe od transfera
Saborski zastupnik Gordan Maras i predsjednik zagrebačkog SDP-a Davor Bernardić pokrenuli su inicijativu za transformaciju Dinama iz udruge građana u sportsko dioničko društvo.
– Promjena je nužna jer Dinamo od Grada dobije oko 30 milijuna kuna, a Grad zauzvrat ne dobije ništa! Ništa ne dobije niti država. Od silnih milijunskih transfera u državnu blagajnu ne slije se niti lipa. Ako je stadion gradski i ako se pola proračuna Dinama napuni novcem Zagrepčana, onda je pošteno da građani i sudjeluju u upravljanju klubom – rekao je Bernardić.
Želja mu je, kaže, da Grad postane vlasnik kontrolnog paketa dionica (25 posto plus jedna dionica), da se i navijači u velikom broju odluče za kupnju dionica koje bi im bile ponuđene po povoljnim cijenama, a dobrodošli su i gospodarstvenici.
U SDP-u su svjesni da, dok se Zakon o sportu ne promijeni, ne mogu Dinamo pretvoriti u dioničko društvo.
– Naravno, o tome bi mogla odlučiti jedino Skupština udruge građana. Ali to nas ne sprečava da već sada počinjemo razmišljati o modelima pretvorbe kluba – kaže Bernardić.
Duško Ljuština, član Izvršnog odbora Dinama, danas nije želio komentirati inicijativu SDP-a.
– Na odmoru sam i ne želim se time opterećivati. Uostalom, o tome se prvo treba očitovati Dinamova uprava – pomalo nezainteresirano odgovorio nam je Ljuština.
Gordan Maras kaže da će uskoro početi razgovarati sa svim političkim opcijama u Zagrebu o njihovoj ideji.
– Želimo konsenzus o tom pitanju. Optimističan sam i vjerujem kako je svima jasno da tako više ne ide – rekao je Maras.
Šef zagrebačkog HDZ-a Gordan Jandroković kaže da načelno nema ništa protiv pretvorbe Dinama u dioničko društvo, ali da je inicijativa SDP-a samo spin.
– To je važno, ali ne i najpreče pitanje u gradu. SDP pričom o privatizaciji Dinama samo želi pozornost javnosti premjestiti s Holdinga, bankrotiranog ZET-a i ostalih problema u Zagrebu – rekao je Jandroković.
Kad Zdravka Mamića pitate zašto ne privatizira klub koji ionako svi smatraju njegovim, jako se naljuti. Gledano iz njegove perspektive, i logično je da se ljuti kad mu više odgovara da klub nema titulara vlasništva jer tada mu je lakše manevrirati pri kupnji i prodaji igrača. No, Mamić samo vješto koristi rupe i krivine u hrvatskim zakonima, pa tako i u Zakonu o sportu koji će ove jeseni, i zbog njega, na izmjene i dopune.
Zakon u Saboru u jesen
Naime, očekuje se da će revidirani Zakon u saborsku proceduru potkraj godine. Češljanjem slabosti aktualnog zakona bave se sve sportske institucije. Po riječima Josipa Čopa, glavnog tajnika HOO-a, o promjenama i dopunama očitovale su se lokalne i županijske organizacije, ali i nacionalni sportski savezi. Kako god sve to završi, Mamić neće ostati "na cesti". Naime, neslužbeno smo doznali da će mu esdepeovci ponuditi da sudjeluje u privatizaciji Dinama. Kažu, ako im donese čist novac, ne mogu ne prihvatiti ponudu. No, neće mu dopustiti da bude najveći dioničar kluba. Naći će se na pola puta.
A što dati bratu Zoranu Mamiću? Lisice na ruke!