Europska unija predložit će u rujnu da se pružatelje komunikacijskih usluga putem Interneta, poput WhatsAppa i Skypea, obveže na poštivanje propisa koje moraju slijediti klasične telekomunikacijske kompanije, objavio je u srijedu glasnogovornik Europske komisije.
Time bi po preporuci Komisije Facebook i Microsoft Skype morali ispuniti strože kriterije poštivanja privatnosti i jamčenja sigurnosti na uslugama poput WhatsAppa i Skypea.
Glasnogovornik Christian Wigand potvrdio je da Komisija radi na ažuriranju europskih telekomunikacijskih propisa u idućem mjesecu kako bi "zajamčila višu razinu zaštite ljudi i iste uvjete za sve tržišne aktere".
"Komisija analizira u kojoj su mjeri usluge koje pružaju takozvani OTT operateri, poput WhatsAppa i Skypea, ekvivalentne uslugama klasičnih telekomunikacijskih operatera", rekao je Wigand.
"Komisija razmatra treba li prilagođavati važeće propise Europske unije kako bi se zadržala dosljedno visoka razina zaštite potrošača, sigurnosti mreže i poslužitelja, te s druge strane vodilo osiguralo da odredbe ne ometaju tržišno natjecanje."
Izvor iz Komisije posebno je za AFP naglasio potrebu "jamčenja fer pravila za sve" u kontekstu "poticanja inovacija novih igrača".
>> EU želi stroži nadzor usluga američkih tehnotvrtki
automatski im dajte status mrežnog operatera. i onda ih tretirate kao ht, vipnet, optimu... čemu pričati, treba raditi. ali da će europa uspjeti naplatiti američkim gigantima porez, to ne vjerujem. amerikanac uredno odere eu bankama kaznu, radi sumnji na nekeneke akcije koje su suprotne usa političkim ciljevima, i nikom ništa. da, američke sankcije rusima, irancima, i ostaloj polovici svijeta, su dovoljan razlog da se eu zapita tko je i što, kakva organizacija, kakva zajednica. eu interes nije usa interes. al to nitko nije pitao eu komisiju. zajednička politika ne može biti. ne postoji zajednička eu politika u poljoprivredi koja bi jednako tretirala poljske i francuske seljake. niti ne može postojati zajednička eu-usa politika u obrani, kad europa nema interes držati 800 vojnih baza diljem svijeta, za razliku od njenog zapadnog partnera.