Marijana Petir govorila o upitnoj kvaliteti mesa

Europarlamentarci raspravljali o prijevarama u sektoru mesa u Brazilu

Marijana petir
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
1/2
05.04.2017.
u 09:27

Europarlamentarka Marijana Petir je podržala pitanje Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta upućeno Europskoj komisiji u kojem zastupnici traže detaljne informacije o uvozu kontaminiranih proizvoda u EU i specifikaciju količina sumnjivih proizvoda, kao i popis država članica na kojima su ti proizvodi stavljeni u prodaju.

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir na plenarnoj je sjednici Europskoga parlamenta u Strasbourgu iskazala zabrinutost otkrivenom situacijom prijevara u sektoru mesa u Brazilu zbog propusta službenih kontrola koje su znale da je meso nesukladno standardima kvalitete, ali unatoč tome nisu spriječile da bude izvezeno na tržište Europske unije, javljaju iz ureda zastupnice Petir.

Petir je podržala pitanje Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta upućeno Europskoj komisiji u kojem zastupnici traže detaljne informacije o uvozu kontaminiranih proizvoda u EU i specifikaciju količina sumnjivih proizvoda, kao i popis država članica na kojima su ti proizvodi stavljeni u prodaju.

Ujedno, pitaju Komisiju zašto europske kontrole nisu otkrile tu sustavnu prijevaru koja uključuje ulazak patvorena mesa na tržište EU-a te što će Komisija savjetovati državama članicama u pogledu jačanja kontrola u svjetlu tih otkrića.

 

„U međunarodnoj trgovini povjerenje partnera je ključno, a ono je u ovom slučaju bitno narušeno - i u službe nadzora i u kontrole proizvoda“, naglašava Petir i dodaje da je takvo ponašanje krajnje neodgovorno jer dovodi u pitanje postojeće međunarodne trgovinske ugovore između Brazila i EU.

Marijana Petir smatra kako situacija šteti vjerodostojnosti Brazila u poštivanju pravila WTO-a u tom sporazumu te dovodi u pitanje i daljnje trgovinske pregovore sa zemljama Mercosura, ali i prisiljava države članice EU da s ciljem zaštite svojih građana podignu razinu provjera uvozne prehrambene robe. Zastupnici traže mišljenje Komisije kako će ta otkrića utjecati na aktualne trgovinske pregovore sa zemljama Mercosura te Maletić pozvala europske institucije da zaustave Sjeverni tok IIje li vrijeme za preispitivanje pregovora i uklanjanje mesa s programa trgovinskih pregovora.

„Ako ne možemo vjerovati deklaracijama i certifikatima trećih država, tada su nužne domaće provjere. Ako nema međusobnog povjerenja, ne može biti niti sporazuma o slobodnoj trgovini. Uostalom, ja se uvijek zalažem da se kupuje domaće, jer domaće je najbolje“, rekla je Petir.

Podsjetimo, Operacija „Carne Fraca” – dvogodišnja istraga dvaju najvećih brazilskih poduzeća za preradu mesa (JBS i BRF) koju je brazilska savezna policija provela u sedam brazilskih saveznih država vodećih po proizvodnji govedine – izazvala je veliku zabrinutost. Istraga je otkrila ozbiljne prijevare i korupciju u tom sektoru, zbog čega se potencijalno opasni i prijevarni proizvodi plasiraju u lanac opskrbe hranom, te se europski potrošači izlažu opasnosti.

Petir ističe da su istražitelji izvijestili da je saveznim inspektorima plaćeno da se ne obaziru na prerađenu hranu koja je patvorena ili kojoj je istekao rok trajanja. Krivotvorene su i sanitarne i izvozne dozvole. Nadalje, istragom je otkriveno da su korištene kemikalije kako bi se poboljšao izgled i miris mesa kojemu je istekao rok trajanja te da su jeftiniji proizvodi miješani s mesom. „Izvješća o tome da je u Europu uvezeno meso zaraženo salmonelom i da je korištena askorbinska kiselina kako bi se prikrio izgled pokvarenog mesa vrlo su zabrinjavajuća za europske potrošače“, ističe Petir i zajedno sa svojim kolegama iz Odbora za polMaletić pozvala europske institucije da zaustave Sjeverni tok IIjoprivredu traži detaljne informacije od Europske komisije.

>> Usvojeno izvješće Marijane Petir o ženama u ruralnim područjima

>> Maletić pozvala europske institucije da zaustave Sjeverni tok II

Komentara 1

Avatar nekakav
nekakav
07:30 12.04.2017.

nek se europski potrošači radije zapitaju zašto plaćaju robu stoput skuplje nego što ista vrijedi? majicu u bangladešu sašiju za 2-3 kune, a europski lanci je prodaju po 20-25 eura. ovo sa mesom ista priča. netko iz europe je uvezaozao to meso, on ga je tako označio, naredio da se označi. nemojte misliti da ti eu uvoznici ne kontroliraju sve što se tamo događa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije