Dok sam bio povjerenik za proširenje, svjedočio sam vrlo stvarnom napretku koji je Hrvatska postigla na svom putu prema Europskoj uniji. Vaša je zemlja doista daleko stigla u posljednjih pet godina jer su izgledi za članstvo u EU potaknuli opsežne reforme. Iako je 2010. godina, zapravo, godina izazova, posebice zbog gospodarske krize, Hrvatska je nastavila napredovati te su postavljeni temelji za zadnje veliko primicanje prema primanju u Europsku uniju.
Gledajući unatrag na proces pristupanja moje zemlje u EU, znam da ponekad svatko poželi da se taj proces može ubrzati. Međutim, isto tako znam da brzina nije najvažniji faktor: jedino će kvaliteta posla donijeti prednosti kako za Hrvatsku, tako i za EU. Prednosti pristupanja EU osjetit ćete vi, a u njima će u budućnosti uživati i vaša djeca i unuci. Posljednji val proširenja jasno je pokazao da, što su pripreme bolje, i prednosti će biti veće. U interesu je svih da temelji hrvatskog pristupanja budu sagrađeni u kamenu, a ne na pijesku. Ti se čvrsti temelji upravo postavljaju, na korist svih građana Hrvatske.
Provedba reformi
Međutim, postavljanje temelja za budućnost uključuje provedbu najzahtjevnijih reformi. Hrvatska treba dokazati da može pružiti stabilno i predvidivo zakonsko okruženje za sve. Učinkovit i sposoban pravni sustav mora zakonski urediti prava vlasništva, mora biti djelotvoran i nepristran imenujući sucima samo najbolje kandidate, mora osigurati da se korupcija, koja šteti svim sektorima društva, efikasno sudski progoni na svim razinama, a manjinska prava moraju biti zajamčena u praksi. Iako se te reforme mogu evidentirati u promjeni načina razmišljanja ljudi, učinkovita provedba objektivan je način mjerenja napretka. Potrebno je vrijeme da se napravi uvjerljiva evidencija dosadašnjih postignuća.
Posebno sam ohrabren pozitivnom ulogom koju je Hrvatska imala u poticanju boljih odnosa u regiji. Sporazumi o izručenju nedavno sklopljeni s Crnom Gorom i Srbijom dodatno pridonose tome da se pravda djelotvorno provodi u cijeloj regiji. Sljedeći je korak to primijeniti i na rješavanje naslijeđa prošlosti. Poduzete su prve radnje kako bi se riješilo pitanje izbjeglica na regionalnoj razini. Daljnje inicijative, kako u pogledu tog pitanja, tako i u rješavanju ratnih zločina u sklopu pune suradnje s Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju dokazale bi da cijela regija gleda u budućnost, a ne u prošlost.
Viši standardi zaštite
Dok se te reforme provode, ne smijemo izgubiti iz vida do sada postignut napredak. Zahtjevi jedinstvenog tržišta EU osigurali su hrvatskim potrošačima više standarde zaštite, a poreznim obveznicima bolju vrijednost za njihov novac. Otvaranje trgovine povećalo je dostupnost roba po prihvatljivim cijenama istovremeno povećavajući mogućnosti ulaganja i izvoza za tvrtke. Pristupanje EU također hrvatsko će gospodarstvo učiniti atraktivnijim za ulagače, a pomaže i stvaranju okruženja pogodnog za rast i nova radna mjesta. Hrvatska je na pragu da postane sastavnim dijelom najvećeg gospodarskog bloka na svijetu.
Europska će komisija i dalje pružati potporu Hrvatskoj u njezinu poslu i pozorno pratiti njezin napredak. Izvješće koje smo danas prihvatili daje sliku o tome gdje se Hrvatska danas nalazi u ispunjavanju zahtjeva EU. Izričito priznaje ono što je Hrvatska do sada postigla istovremeno dajući preciznu sliku preostalih pitanja koja je potrebno riješiti kako bi se zaključio pregovarački proces. Želio bih potaknuti RH da sljedećih mjeseci nastavi marljivo raditi jer nam je zajednički cilj sve bliži.
A i ti si naivan ! Ko bi onda ostao?