Istaknuti hrvatski neuropsihijatar i psihoterapeut te umirovljeni sveučilišni profesor Vladimir Gruden umro je preksinoć u Bjelovaru u 81. godini života. Od članova njegove obitelji doznalo se da je Gruden bio na poslovnom putu u Bjelovaru gdje mu je pozlilo. Nikada se nije žalio na zdravlje, no bilo je poznato da je imao srčanih problema.
Knjiga “Ožiljci na duši Hrvatske”
Vladimir Gruden rođen je 24. lipnja 1939. u Osijeku gdje je završio i srednju školu, nakon čega je otišao na studij medicine u Zagreb. Medicinski fakultet završio je 1963., a doktorirao je 1979. Na zagrebačkom Medicinskom fakultetu, na Katedri za Psihološku medicinu, postao je stalni redovni profesor medicinske psihologije. Nakon specijalizacije iz neuropsihijatrije djelovao je u Centru za zaštitu mentalnoga zdravlja (poslije Klinika za psihološku medicinu) KBC-a Zagreb, gdje je bio voditelj Odjela stacionarne psihoterapije, potom Psihoterapijskoga centra za parcijalnu hospitalizaciju, a od 1995. do 2003. bio je predstojnik Klinike i redoviti profesor Medicinskog fakulteta.
Glavno područje njegova rada bila je psihoterapija pa je kao specijalist za psihoterapiju svoj praktični rad i znanstvena istraživanja usmjerio prema psihodinamici. Razvio je i razradio nekoliko psihoterapijskih tehnika: analitički autogeni trening, razne stupnjeve hipnoze, psihoterapiju autoopservacijom te terapiju agnostičkim optimizmom. Grudenov znanstveno-istraživački opus vidljiv je i u njegovu sudjelovanju na brojnim domaćim i inozemnim kongresima i znanstvenim skupovima. Sudjelovao je u nekoliko projekata Ministarstva znanosti i Svjetske zdravstvene organizacije. A kako se ističe u nekim publikacijama, bio je i oštar kritičar paramedicinskih pojava.
O njemu se navodi i to da je u Domovinskom ratu sudjelovao u edukaciji onih koji su trebali pružati izravnu pomoć vojnicima, prognanicima i ranjenicima. Gruden je bio predsjednik Udruge za psihoterapiju Hrvatskog liječničkog zbora, prvi predsjednik Hrvatskog saveza za psihoterapiju te predsjednik Hrvatske udruge za autogeni trening. Autor je 14 knjiga, triju objavljenih radova u časopisima koji se indeksiraju u Current Contents, kao i dvaju radova u časopisima koji se indeksiraju u drugim međunarodnim indeksnim publikacijama. Suautor je udžbenika iz psihijatrije i psihološke medicine, mentor brojnih diplomskih radova, magisterija i doktorata. A njegova knjiga “Ožiljci na duši Hrvatske” prilog je psihoterapeuta u ratu.
“Jako sam veliki optimist”
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković jučer je u brzojavu sućuti Grudenovoj obitelji istaknuo da će se Grudena pamtiti po “velikom znanstvenom doprinosu razvoju i promociji psihološke medicine u Hrvatskoj, posebno psihoterapije s brojnim inovativnim metodama i tehnikama”.
Inače, Gruden je bio poznat i po tome što je bez dlake na jeziku znao ocjenjivati i procjenjivati domaće političare. Prije četiri i pol godine, na kraju razgovora s tadašnjim Večernjakovim novinarom Draženom Ćurićem, govoreći o poslu psihijatra, političarima, novcu, smrti bližnjih, Bogu, narcisoidnosti, odnosu između roditelja i djece, na pitanje je li nakon toliko prijeđenog životnog puta optimist ili pesimist, Gruden je kratko uzvratio: “Jako sam veliki optimist.”
Predobar čovjek i veliki stručnjak u svome poslu! R. I. P.