Nijedan željeznički prijelaz, nijedna pomorska luka u ovome trenutku nisu uređeni za pristupanje schengenskom graničnom prostoru. Manje od polovine zračnih luka ispunjava tražene uvjete, ostale ne. Nešto je bolja situacija s kopnenim graničnim prijelazima, ali ni ona nije idealna. Pa ipak, u Ministarstvu unutarnjih poslova nadaju se i vjeruju da će u proljeće, najkasnije ljeto sljedeće godine Hrvatska biti tehnički spremna za ulazak u schengenski granični prostor i da će svi ovi nedostaci biti uklonjeni na vrijeme.
Što točno ne valja, znat će se vrlo skoro.
Naime, u lipnju u Hrvatsku stižu četiri posebne komisije sastavljena od predstavnika država članica Europske unije te po dva člana iz Europske komisije. Svaka je komisija zadužena za posebno poglavlje evaluacije. Tako će jedna komisija vrednovati što je Hrvatska za pristupanje Schengenu učinila u vezi s upravljanjem vanjskim granicama, druga će se baviti povratom i ponovnim prihvatom, treća zajedničkom viznom politikom, a četvrta policijskom suradnjom. U svakoj će komisiji biti desetak članova, a moguće je da će im se priključiti i promatrači iz civilnog sektora.
U roku od osam tjedana od provedenog nadzora komisije će sastaviti izvješća u kojima će se navesti da je ili sve odrađeno u skladu s traženim ili da je u skladu, ali su nužna poboljšanja. Treća je opcija da napravljeno nije u skladu sa zahtjevima. No, u takvu konačnu ocjenu malo tko vjeruje.
>>Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od utorka ili prelistajte u našem e-izdanju
U sutrašnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Zaustavljanje reforme školstva bila bi izdaja nacionalnih interesa
>>Karamarku snaga za promjene u Vladi, Milanoviću oponent Vidović, a Vrdoljak otvoren za suradnju
>>Je li Tito SAD-u dao svemirski program?
>>U jedinu hrvatsku pustinju Peske stižu tri deve
>>Djeca koja teže dolaze do obitelji: 'Posvojili smo je s osam, s njom je posebna sreća'
Pa Shengena i nema u EU! Provozajte se do Njemacke pa odgovorite.