Najznačajniji partner

Hrvatska i dalje najznačajniji trgovinski partner BiH, Srbija je prati u stopu

Hrvatska je i dalje najznačajniji trgovinski partner BiH
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
05.02.2018.
u 12:10

BiH je u protekloj godini iz Hrvatske uvezla roba u vrijednosti od 2,96 milijardi konvertibilnih maraka, odnosno 1,514 milijardi eura

Hrvatska je i u 2017. zadržala prvo mjesto među državama koje su na popisu vanjskotrgovinskih partnera Bosne i Hercegovine sa značajnim povećanjem postotka i uvoza i izvoza u usporedbi s 2016., no u stopu je slijedi Srbija s očevidnim pretenzijama da preuzme vodeće mjesto, podaci su koje je u ponedjeljak objavila Vanjskotrgovinska komora BiH.

BiH je u protekloj godini iz Hrvatske uvezla roba u vrijednosti od 2,96 milijardi konvertibilnih maraka, odnosno 1,514 milijardi eura, dok je izvoz iz BiH u Hrvatsku dosegnuo vrijednost od 1,326 miijardi KM odnosno 678 milijuna eura. Među robama koje Hrvatska izvozi u BiH dominiraju naftna ulja te električna energija, a slijede šećer, čokolada i pivo. BiH u Hrvatsku najviše izvozi struju te sirovi aluminij, drvo, sjedala i tkanine. U usporedbi s 2016. uvoz iz Hrvatske u BiH povećan je 16,18 posto, a izvoz iz BiH u Hrvatsku za čak 30,38 posto. Statistika pokazuje kako je pokrivenost bosanskohercegovačkog uvoza iz Hrvatske izvozom roba u 2017. iznosila 44,7 posto.

Drugu najveći vanjskotrgovinski partnare BiH je Srbija, s vrijednošću uvoza odnosno izvoza tek nešto manjom nego u slučaju Hrvatske, a slijede Njemačka, Italija i Slovenija. Srbijanski je izvoz u BiH u 2017. bio vrijedan 2,5 milijardi KM, odnosno 1,3 milijarde eura, dok je BiH izvezla u Srbiju roba u vrijednosti od 1,1 milijardi KM odnosno 591 milijun eura.

EU najznačajniji skupni trgovinski partner BiH

Države-članice Europske unije zajedno su najznačajniji skupni trgovinski partner Bosni i Hercegovini, jer ta zemlja na tržište Unije plasira više od 70 posto svog izvoza vrijednog oko 5,8 milijardi eura, a istodobno s EU realizira 67,4 posto uvoza čija je vrijednost u protekloj godini bila oko 9,4 milijarde eura. Vanjskotrgovinski deficit BiH u 2017. bio je na razini od 3,6 milijardi eura, što istodobno znači 61 posto pokrivenosti uvoza izvozom.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović kazao je kako je iznimno važno to što se Hrvatska i Srbija posljednjih godina intenzivno natječu za poziciju najznačajnijeg trgovinskog partnera BiH. "Brojke pokazuju koliko su nam značajna ova dva susjeda", kazao je Šarović novinarima dodajući kako na tom planu vidi "ogromnu perspektivu". Istaknuo je kako se BiH po prvi puta približava iznosu od 15 milijardi eura vanjskotrgovinske razmjene dodajući kako se tijekom 2018. i očekuje dosezanje te vrijednosti. Poseban značaj Šarović daje jačanju trgovine s članicama EU, a izrazitu priliku vidi u izvozu aluminija te u osvajanju tržišta pilećeg mesa za što su se proizvođači iz BiH nedavno kvalificirali.

"Uvjeren sam da za tri godine možemo dosegnuti granicu od 70 posto pokrivenosti uvoza izvozom", kazao je Šarović novinarima uz ocjenu kako bi to u bosanskohercegovačkim uvjetima bilo "fantastično postignuće" pa bi se time gospodarstvo u BiH moglo svrstati u red stabilnih. Šarović je ipak upozorio kako će sve ovisiti o političkoj i općoj stabilnosti u zemlje jer to bitno utječe na stanje gospodarstva.

Komentara 2

Avatar nekakav
nekakav
13:30 05.02.2018.

hahaha, jedni drugima prodajemo struju, to nam je najvažnija roba! super smo! samo društvo iz juge može tako funkcionirati.

ME
Menjik
13:16 05.02.2018.

a gdje im je turska? gradi vjerske objekte namjesto da ulaze.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije