Slobodna trgovina između Sjedinjenih Država i Europske unije, koju je u svom govoru u srijedu ujutro najavio predsjednik Barack Obama, olakšat će i poslovanje hrvatskim tvrtkama koje posluju ili tek planiraju poslovati na američkom tržištu. Poduzetnik iz Hrvatske koji će izvoziti u SAD nakon proglašenja slobodne trgovinske zone neće više morati plaćati carine, smanjit će se zamršena procedura i brojna papirologija. Sve bi trebalo ići puno brže, smatraju hrvatski poduzetnici i analitičari.
– Ukidanje barijera uvijek je velika prednost i ovo će nam olakšati izvoz – komentirao je Ivan Miloloža iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Najveća slobodna trgovinska zona u svijetu bit će velika prilika za hrvatsko gospodarstvo ako se okrenemo proizvodnji i reindustrijalizaciji.
Veliki potencijal
– Američka ekonomija temelji se na znanju i tehnologijama, a EU je više orijentiran na proizvodnju. Njemačka će lakše izvoziti automobile u SAD, a lakše će uvoziti napredne tehnologije za svoju industriju. U Americi će se povećati potražnja za europskom robom, a to je jako dobro i za Hrvatsku. Hrvatska će se nasloniti na tržište EU i ako se odlučimo povećati proizvodnju, možemo, primjerice, raditi dijelove za njemačke automobile koje će Nijemci onda prodati u SAD. Trebamo se nasloniti na Njemačku i Austriju koje imaju veliki potencijal za izvoz na američko tržište – komentirao je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Amerikanci će iz Europe tražiti vrhunske proizvode, a to je prilika za hrvatske tvrtke koje bi trebale istražiti što bi mogle plasirati na tržište s više od 300 milijuna ljudi.
– Amerikance ne zanimaju tekstil i jednostavni proizvodi. Hrvatska tek treba razviti proizvode i usluge koji su Amerikancima potrebni – kazao je ekonomski analitičar Ljubo Jurčić.
A da Hrvatska ima što ponuditi Americi pokazuje karlovačka tvrtka HS Produkt koja proizvodi pištolje i najveći je hrvatski izvoznik u Ameriku. Njima bi slobodna trgovina dodatno olakšala posao.
– Iako i sada plaćamo malu carinu, oko pet posto, njezino bi ukidanje bilo dobro za nas – komentirao je direktor HS Produkta Željko Pavlin. Priliku za još većom zaradom sigurno će dobiti i Šestan Busch, tvrtka iz Preloga koja proizvodi antibalističke kacige i drugu vojnu opremu.
Trgovinski rat
U slobodnoj trgovini s Amerikom najbolje će proći efikasne ekonomije koje imaju razvijenu tehnologiju.
– Najbolje će biti Njemačkoj, Nizozemskoj..., ali će i njihov uspjeh biti umanjen zbog tereta koji moraju nositi iz Grčke, Portugala i drugih slabijih ekonomija EU – smatra Jurčić. Ističe da će EU morati odustati od 27 ekonomija i izabrati jednu, zajedničku.
– SAD je ujedinjen i ima jednu ekonomiju, a EU je podijeljen. Najveći problem EU je struktura ekonomije i nedostatak političkog liderstva – kaže Jurčić.
Ekonomski pakt između EU i SAD-a može se gledati kao udar, trgovinski rat, protiv sve većeg kineskog utjecaja.
– Slobodna trgovina između EU i SAD-a je kišobran protiv dampinških cijena i jeftine robe iz Kine. Ovo je pakt protiv Kine i Azije, koji će ojačati EU i Ameriku – kazao je Damir Novotny i podsjetio na sličan pakt između Kine i Rusije.
>>Ekonomisti o vladinim rezovima: Nedostaju strukturne promjene
Ako izvezemo Jurčića, a Amerikanci ga preimenuju u Kurčića (globalni ekonomski brend), hoćemo li zaraditi išta?