Nove metode Frontexa

Hrvatski policajci radit će na prisilnom vraćanju izbjeglica

10.01.2017.
u 19:55

Policajci će biti raspoređeni u bazi promatrača prisilnih udaljenja, bazi pratitelja za prisilna udaljenja i bazi stručnjaka za povratak

Hrvatski policajci sudjelovat će u prisilnom udaljavanju migranata i njihovu povratu u matične zemlje. Policajci će biti raspoređeni u bazi promatrača prisilnih udaljenja, bazi pratitelja za prisilina udaljenja i bazi stručnjaka za povratak Frontexa, Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu.

U Ravnateljstvu policije odgovaraju da je “RH stavila Agenciji na raspolaganje odgovarajući broj stručnjaka za svaku od baza”, ne navodeći točno o kojem se broju ljudi radi jer iz Agencije još nisu odgovorili koliko će policajaca iz Hrvatske trebati. Obveza je svake članice EU da Agenciji stavi na raspolaganje stručnjake, navodi Ravnateljstvo pozivajući se na Uredbu Europskog parlamenta i Vijeća o europskoj graničnoj i obalnoj straži iz listopada 2016.

"Odluke o deportaciji donosit će države

Frontex je u prosincu pozvao države da ponude časnike za novu bazu stručnjaka za povratak ilegalnih migranata koja bi trebala brojiti 690 ljudi. Odluke o deportaciji donosit će države, dok će Frontex biti podrška. Stručnjaci za povratak bavit će se identifikacijom ilegalaca i pribavljanjem putnih dokumenta, pri čemu će surađivati s tijelima država porijekla. Pratioci za povratak, kako ih zove Frontex, ili pratioci za prisilna udaljavanja, kako ih zove MUP, pružat će podršku nacionalnim časnicima pri povratku.

Promatrači će pak provoditi nadzor kako bi se osiguralo poštovanje prava migranata, a svi koji sudjeluju u timovima morat će proći edukaciju tako da mogu identificirati osobe koje trebaju zaštitu te će ih nakon toga upućivati odgovarajućim nacionalnim tijelima. Timovi za povratak uključivat će i stručnjake za prava djece. Lani je Frontex koordinirao povratak 10.700 migranata, a pomagao je u Grčkoj pri slanju 908 migranata u Tursku.

>>Iz Afrike u Europu sprema se 15 milijuna migranata!

>>U 2016. drastično porastao broj tražitelja međunarodne zaštite

Komentara 22

Avatar TAJSAM
TAJSAM
20:02 10.01.2017.

Da i što bi tu trebalo bilo čudno. samo onima koji žive od izbjeglica mogu biti protiv rada policije a i sa tim su svakodnevno protiv hrvatske i hrvata. pozdrav dobrim ljudima

HA
hajduk1966
20:17 10.01.2017.

Nazad sve nisu to izbjeglice

HO
horton
20:08 10.01.2017.

Hoćete li više ukloniti ovaj iritantni banner s glazbom koja se ne može ugasiti???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije