Prijedlozi o razmjeni teritorija između Srbije i Kosova, o kojima se govori diljem Europe, još uvijek nisu postali definitivan stav ni tih zemalja. Tomu svjedoči i žestoko odbijanje kosovskog premijera Ramusha Haradinaja da se o razmjeni teritorija sa Srbijom pregovara.
Na Facebooku je napisao da je “rasprava o redizajniranju granica i razmjeni teritorija poziv za nove tragedije na Balkanu”.
Sastanak u Beču
S druge strane, kosovski je predsjednik Hashim Thaçi, koji je uz svog srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića ključan u pregovorima između dvije države, na istoj je društvenoj mreži uzvratio premijeru svoje zemlje.
“Ovaj sporazum podrazumijeva međusobno priznanje i sigurnu perspektivu učlanjenja Kosova u EU, NATO i UN. Ali, nažalost, određeni pojedinci u našoj zemlji svojim djelovanjem pokušavaju stvoriti paniku i konfuziju”, bacio je rukavicu Haradinaju u licu.
O ovoj su temi razgovarali i ministri vanjskih poslova iz EU na jučerašnjem neformalnom sastanku u Beču. Dogovor Srbije i Kosova apsolutno, ali on ne smije izazvati nove nestabilnosti u regiji, bio je opći zaključak.
– Još nismo vidjeli konkretni prijedlog, ali je neprihvatljivo bilo koje rješenje koje može otvoriti probleme na drugim granicama i destabilizirati druga područja – kazala je hrvatska ministrica vanjskih poslova Marija Pejčinović-Burić.
Plan oko dogovorne promjene granica nije problematičan za SAD, no u državama EU za sada – dok ne dođe konkretan prijedlog – vlada skepsa. Njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas kazao je kako pregovori oko razmjene teritorija nisu konstruktivni te kako vjeruje da bi se moglo otvoriti stare rane u javnosti.
Otvaranje Pandorine kutije
Sličan stav iznio je EU povjerenik za susjedsku politiku Johannes Hahn te austrijska ministrica Karin Kneissl usporedivši prijedlog s otvaranjem Pandorine kutije. Trojica bivših visokih predstavnika u BiH, Carl Bildt, Paddy Ashdown i Christian Schwarz Schilling poslali su pismo visokoj predstavnici EU za vanjske poslove Federici Mogherini u kojem upozoravaju da bi prekrajanje granica Srbije i Kosova moglo dovesti do prelijevanja nestabilnosti na Bosnu i Hercegovinu.
Istovremeno, u Beču je srbijanski ministar Ivica Dačić izjavio kako je neizvjesno da će doći do bilo kakvog dogovora jer nije siguran da i druga strana to želi.
Jo - no - najn - neće da može velikosrbi