“Imotski, ne zaboravi” naziv je projekta koji provodi Udruga branitelja liječenih od PTSP-a Imotski, pod koordinatorstvom prof. Maje Vican zahvaljujući kojem su imotski učenici na licu mjesta, na nekadašnjem dubrovačkom ratištu, upijali saznanja o ulozi Imoćana u obrani i oslobađanju toga dijela naše domovine.
Lani je provedena anonimna anketa i od 100 anketiranih gimnazijalaca ni jedan jedini nije znao koliko je Imoćana poginulo na dubrovačkom ratištu. Bilo je još poražavajućih rezultata. Branitelje, ali i profesoricu Vican zaprepastila je činjenica da je samo 40 posto učenika točno odgovorilo koje je godine počeo Domovinski rat, a pokazali su i veliko neznanje o slavnoj Imotskoj bojni u sastavu 4. gardijske brigade, koja je dala nemjerljiv doprinos u obrani Dubrovnika. Samo 25% učenika znalo je gdje se nalazi spomen-obilježje podignuto njima u čast.
Zato su proteklih dana u sklopu projekta imali priliku posjetiti spomen-obilježje poginulim Imoćanima, njih 36, u Trstenom. Osim toga, Živko Tolić koji ih je dočekao u ime Zavičajnog kluba Imoćana u Dubrovniku, također branitelj, organizirao je obilazak Muzeja Domovinskog rata u tvrđavi Imperial na Srđu. Oduševljenje učenika izazvalo je predavanje koje je održao povjesničar Mišo Đuraš, branitelj i jedan od inicijatora osnivanja Muzeja Domovinskog rata, naročito priče o herojstvu Imoćana i osvajanju Golubova kamena koje su se posebno urezale u pamćenje učenika te su ih nakon povratka u Imotski prenosili drugim kolegama na predavanjima i radionicama. Nakon povratka u Imotski, sudjelovali su u radionicama i s velikim veseljem prenosili znanja i dojmove svojim kolegama.
– Pokrenuli smo pozitivnu priču koja će imati učinka jer su učenici pokazali interes i nakon edukacije postigli bolje rezultate na testiranju. Mlade generacije koje su, srećom, bile pošteđene ratnih stradanja, moramo upoznati s tijekom, posljedicama i rezultatima Domovinskog rata koji nam je iznjedrio slobodu i državu – kaže Maja Vican.
Udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Imotski i prošle je godine provela projekt “Imotski, ne zaboravi”, koji je bio posvećen Velimiru Đereku, imotskom sokolu poginulom u gradu heroju Vukovaru. Velimir Đerek - Sokol, mladić koji je govorio pet jezika, dobro plaćeni posao u jednom zagrebačkom hotelu zamijenio je puškom i otišao braniti Vukovar. Nažalost, poginuo je, Vukovarci su mu nakon rata u znak zahvalnosti podigli spomenik, a imotski učenici jedva su čuli za njega.
– Prošle su godine naša djeca u školi čula tragičnu priču o pokojnom Velimiru Đereku i o njegovu herojstvu, a mnogi prije toga nisu ni znali tko je Velimir Đerek ni gdje je i kad poginuo – kaže Željko Tomas, predsjednik Udruge PTSP-a Imotski, jedine udruge na području Imotske krajine koja provodi takve projekte u školama i educira mlade da se Domovinski rat ne zaboravi.
Projekt se nastavlja, a podupiru ga Ministarstvo hrvatskih branitelja i Splitsko-dalmatinska županija.
Svaka čast za svaku pohvalu