Institut za ratne studije (ISW) ističe da se zamah ruskih snaga iz teritorijalnih dobitaka oko Bakhmuta i Avdiivke krajem srpnja vjerojatno iscrpio, no da će se vrlo mala ruska napredovanja vjerojatno nastaviti.
Ruske snage slavile su kao značajnu vojnu pobjedu zauzimanje Novoluhanske i Vuhlehirske termoelektrane (TE) jugoistočno od Bakhmuta krajem srpnja, kao i zauzimanje ukrajinskih utvrda oko rudnika ugljena Butivka jugozapadno od Avdiivke, nakon što su se ukrajinske snage povukle s tog područja. Ipak, Rusi su iskoristili ove dobitke tek u ograničenoj mjeri. Napadali su prema Bakhmutu sa sjeveroistoka i jugoistoka te oko Avdiivke, ali ti napadi sada su stali. Ruske snage nisu ostvarile značajnije teritorijalne dobitke oko Bakhmuta ili Avdiivke od njihovog napredovanja kroz Novoluhanske, elektranu, rudnik ugljena Butivka i nekoliko malih naselja u blizini tih područja, ističe ISW.
Institut ističe kako je neuspjeh ruskih snaga da iskoriste prethodne dobitke oko Bakhmuta i Avdiivke primjer temeljnijeg ruskog vojnog problema - nesposobnosti da se taktički dobici pretvore u operativne uspjehe.
Ruske snage, piše ISW, dosljedno nisu uspjele iskoristiti taktičke proboje za manevriranje u ukrajinska pozadinska područja. Ukrajincima stalno daju vremena da se taktički povuku i ponovno uspostave obranjive položaje protiv kojih Rusi tada moraju pokrenuti nove napade. Ovaj fenomen pomaže objasniti izuzetno sporu stopu ruskog napredovanja na istoku i snažno sugerira da Rusi neće moći zauzeti mnogo više područja u nadolazećim mjesecima, osim ako se situacija ne razvije na nepredviđene načine.
Ruske snage vjerojatno neće moći angažirati dovoljno resursa za bilo koju ofenzivnu operaciju kako bi povratile zamah neophodan za značajan teritorijalni napredak koji se pretvara u operativne uspjehe. Ruske snage također će trebati stvoriti i angažirati dodatne jurišne skupine, opremu i moral kako bi nastavile čak i ova ograničena teritorijalna napredovanja koja donose male taktičke dobitke, smatra Institut.
Ruske se snage, također, vjerojatno suočavaju s problemom popravka borbenih zrakoplova zbog zapadnih sankcija i možda pokušavaju zaobići te sankcije iskorištavanjem bjeloruskih veza.
Ukrajinska vojna obavještajna uprava (GUR) izjavila je da su rusko i bjelorusko ministarstvo obrane potpisali "hitne" ugovore 20. kolovoza za popravak i obnovu ruske vojne zrakoplovne opreme na bjeloruskom teritoriju, navodno za daljnju upotrebu u Ukrajini. Rusko-bjeloruski sporazum može sugerirati da ruski dužnosnici pokušavaju zaobići sankcije protiv Rusije, budući da je možda lakše uvesti dijelove za popravak u Bjelorusiju nego u Rusiju.
VIDEO Ubijena kći bliskog Putinovog saveznika: Eksplodirao joj automobil, otac navodno bio meta
Tijek događaja u Ukrajini pratite OVDJE.
zanimljivo, samo proruski komentari ispod članka i svi u debelim minusima