opovrgnut stereotip

Istraživanje pokazalo: Vjernici i ateisti imaju sličan moralni kompas

Pixabay
03.03.2021.
u 09:27

Stahl je proveo četiri ankete u dvjema državama. U Sjedinjenim Državama, gdje je vjerovanje norma i u Švedskoj, jednoj od najsekularnijih zemalja u svijetu. U njima je sudjelovalo više od četiri tisuće ljudi, a odgovarali su na pitanja o vjerovanju, vrijednostima i političkoj orijentaciji.

Diljem svijeta i u različitim kulturama često se pretpostavlja da ateisti nemaju iste moralne ideje vodilje poput onih koji vjeruju u Boga. 

Prošlogodišnje je međunarodno istraživanje sa šest kontinenata pokazalo da 45 posto ljudi misli kako je nužno vjerovati u Boga da bi se netko smatrao moralnom osobom, piše portal ScienceAlert. Ali novo istraživanje pokazuje da u tom stereotipu ima malo istine.  I dok se moralne vrijednosti vjernika i onih koji to nisu donekle razlikuju, psiholog Tomas Stahl ustanovio je da obje skupine imaju moralan kompas. 

"I nevjernici ga imaju", objašnjava Stahl, socijalni psiholog na Sveučilištu Illionis u Chicagu. "Samo je drugačije 'podešen' u nekim segmentima".

Stahl je proveo četiri ankete u dvjema državama. U Sjedinjenim Državama, gdje je vjerovanje norma i u Švedskoj, jednoj od najsekularnijih zemalja u svijetu. U njima je sudjelovalo više od četiri tisuće ljudi, a odgovarali su na pitanja o vjerovanju, vrijednostima i političkoj orijentaciji. 

Na kraju, obje su skupine pokazale vrlo malo amoralnih sklonosti kad su ih pitali slažu li se ili ne s izjavama poput "spreman sam biti neetičan ako će me to učiniti uspješnim".

Obje su skupine jednako i vrlo visoko ocijenile moral koji štiti pojedinca poput poštenja, slobode i zaštite od ugnjetavanja. Neovisno o religiji, većina sudionika suglasila se s izjavom da "društvo najbolje funkcionira kada dopusti da pojedinac preuzme odgovornost za svoj život i ne govori mu što da čini". 

Zanimljivo, i vjernici i ateisti racionalnu misao smatraju važnom vrijednošću, premda je vjerojatnije da će ateisti biti skeptičniji i analitičniji mislioci. 

Jedina veća razlika uočena je kada je posrijedi moral koji štiti grupu. Vjernici, primjerice, puno češće vrednuju lojalnost skupini i poštivanje autoriteta.

"Ateisti su puno rjeđe skloni smatrati moralno relevantnima vrijednosti koje promoviraju grupnu koheziju", rekao je Stahl.

Oni su fokusirani na individualno i manje će misliti je li neko djelo suštinski ispravno ili pogrešno. Umjesto toga, upustit će se u konzekvencijalističko moralno rezoniranje, odnosno vjerojatnije je da će od slučaja do slučaja procjenjivati djelo na temelju štete koje donosi. 

"U svjetlu takvih rezultata čini se da je ispravno zaključiti kako je sklonost ateista da se oslanjaju na konzekvencijalističke principe pridonijela njihovoj reputaciji nedovoljno moralnih ljudi", rekao je Stahl.

Istraživanje je objavljeno u časopisu Plos One. 

Komentara 10

ZI
zimerman
05:48 04.03.2021.

Tavi su rezultati zato sto su ateisti radili istraživanje po njihovim standardima koji su ispod svake moralne vrijednosti

ZI
zimerman
06:09 04.03.2021.

Temelji moralni vrijednosti nam dolaze od deset božjih zapovijedi ,dakle da nema deset božijih zapovijedi nebi ni znali šta je moralno a šta nije . Problem je u tome sto je zapadnim svijetom zavladalo zlo koje se naziva : MORALNII RELATIVIZAM ,koji ima svoje nove standarde po tim novim vrazijim standardima su napravljena istraživanja koja su donijela ovakve rezultate.

CR
CROLINDA
13:27 03.03.2021.

to nema nikakve veze sa istinom - ateisti su naprimjer velikom većinom za pobačaj homoseksualnost eutanaziju itd... dok vjernik zna da su to teški smrtni grijesi protiv Božjeg morala i zakona i da se zbog toga ide u pakao ukoliko se ozbiljno ne pokaje i ne obrati - Američki Židov i tvrdi ateist doktor Bernard Nathanson pokajao se za 75 000 pobačaja u svojoj klinici i obratio i postao katolik 1996. Moralno je progledao kada je prvi put ( 1984.) snimao ultrazvukom pobačaj ( The silent scream ) i vidio kako se dijete koprca uzmiče i pokušava spasiti od njihovih alata smrti - on je javno priznao kako sa sigurnošću dakle osobno zna da se medijski lažno plasiraju laži da ankete pokazuju da su i većina vjernika za pobačaj - naravno takve laži služe za lakše proturanje prava na pobačaj po ljudskom zakonu

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije