Ove se godine u dolini Neretve očekuje oko 50.000 tona visokokvalitetnih mandarina, a procjenjuje se da će cjelokupni urod biti otkupljen. Čulo se to nakon jučerašnjeg sastanka u Opuzenu koji je organizirao Nikola Dobroslavić, dubrovačko-neretvanski župan, a na kojemu su bili predstavnici proizvođača, otkupljivača, Ministarstva poljoprivrede te gradova i općina s područja Neretve kako bi se zajednički pripremili za berbu mandarina koja će početi za oko mjesec dana.
Osnovali radnu skupinu
Naravno, dotaknuli su se i onoga što sve najviše zanima, cijene otkupa, iako nije moguće niti zakonito odrediti najniži iznos. Međutim, u razgovoru s proizvođačima doznajemo da bi im cijena od tri kune po kilogramu značila poslovanje na pozitivnoj nuli, što bi značilo da će, bude li niža, poslovati s gubitkom. Dogovorili su osnivanje radne skupine u kojoj će svi imati svoje predstavnike i tjedno pratiti što se događa u sezoni mandarina i pokušati otklanjati probleme.
– Prvi put sam nakon jednog ovakvog sastanka donekle zadovoljan jer vjerujem da ćemo napraviti korak naprijed. Svjedoci smo urušavanja sustava, ljudi se iseljavaju, 20 posto nasada nam je zapušteno. Cijenu ne može odrediti nitko, već tržište, ali možemo podići razinu poštenja na obje strane – poručio je Alenko Šešelj, proizvođač mandarina.
Nedostatak radne snage
Problem je proizvođačima i nedostatak radne snage, ali očekuje da će ga zajednički riješiti. Dragan Crnomarković, u ime otkupljivača, rekao je kako smatraju da su spremni cjelokupni urod otkupiti i plasirati.
Župan Nikola Dobroslavić kaže da je cilj sastanka ispunjen. Svi čimbenici u proizvodnji mandarina sjeli su za stol, detektirali probleme prije berbe i osnovali radnu skupinu koja će pratiti sve što se događa i intervenirati.
– Radnu snagu trebat ćemo uvoziti. Učinit ćemo sve što možemo da procedura bude što jednostavnija. Problem nam je i embargo na prodaju naših mandarina u Rusiji, kamo smo izvozili 17.000 tona. Idemo prema Ministarstvu vanjskih poslova kako bismo vidjeli postoji li mogućnost da se embargo ukine, s obzirom na to da su nakon Agrokora odnosi među državama poboljšani – rekao je Dobroslavić.
Pozvao je da što više proizvođača počne koristiti zaštitnu oznaku izvornosti neretvanske mandarine, čime se postiže viša cijena.
Udruživanjem proizvođača do veće konkurentnosti
Marija Vučković, državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede, iznijela je podatak da je u 2015. godini iz programa ruralnog razvoja za poljoprivrednike na Neretvi bilo ugovoreno 600.000 kuna, 2016. godine 7 milijuna kuna, a od 2017. do danas odobreno je i ugovoreno 100 milijuna kuna.
– To nije dovoljno, ali je rast velik. Bit će više i bolje kada se počne primjenjivati do kraja Zakon o poljoprivrednom zemljištu, kada naši poljoprivrednici budu imali dugoročne ugovore koji osiguravaju korištenje svih izravnih strukturnih fondova – rekla je Vučković. Udruživanje proizvođača i realizacija projekta navodnjavanja povećat će konkurentnost naših proizvođača.
>> Pogledajte kako je bilo na maratonu lađa
uvozima svakakvo smeće a nemožemo ništa izvesti u Europu i još k tome podrtžavamo zabranu izvoza u Rusiju u koju smo mogli nešto izvoziti . Što rade ti ministri i ništa ne poduzimaju proti tog ciljanog uništavanja hrvatske poljoprivrede.