""Spomenik" okrutne učinkovitosti s kojom je mađarski premijer Viktor Orban mobilizirao Mađarsku protiv migranata je novi zid podignut na granicama sa Balkanom, a grade ga vojnici, zatvorenici i nezaposleni".
Tako je Reuters opisao ogradu koju je Mađarska već izgradila na granici sa Srbijom, a sada je "utvrđuje" i na granici sa Hrvatskom. Na 175 kilometara granice sa Srbijom ogradu već "krasi" i bodljikava žica te je čuvaju dobro opremljeni policajci. Stajala je oko 80 milijuna eura, piše Reuters. Vlada je zadužila vojsku za organizaciju izgradnje kako bi se gradilo brže, a cijela akcija je podignuta na razinu nacionalnog projekta, vrlo popularnog "kod kuće", a žestoko kritiziranog od drugih čelnika EU.
Orbanova vizija moćne države
- Trebalo je neko vrijeme, no Vladina kampanja je na kraju uspjela okrenuti javnost protiv izbjeglica. Javna televizija je gledateljima izbjeglice prokazala kao rulju koja napada policije i gađa je kamenjem - kazao je Richard Szentpeteri Nagy, analitičar u centru za političke analize. 41 kilometar privremene ograde na granici sa Hrvatskom izgrađeno je u samo četiri dana, a strojevi sada rade i na trajnoj barijeri koju će opasavati bodljikava žica.
Reuters piše da logistika na izgradnji ograde pokazuje Orbanovu viziju moćne države koja "pokazuje svoje mišiće". Vojska je brzo pronašla privatne tvrtke za izgradnju ograde, a radi se sedam dana u tjednu. Dio ograde su izgradile tvrtke koje su koristile zatvorenike kao radnu snagu. Oni su dobili manji dio zarade, a ostatak je otišao za financiranje zatvorskog sustava. Ogradu su gradili i nezaposleni, koji primaju naknadu za nezaposlene, kroz program javnih radova. Da se nisu odazvali radovima, tada bi ostali bez naknade za nezaposlene.
"Nije samo jeftinije i brže, nego je i diskretnije"
Vlada tvrdi da je davanje vojsci nadležnost za izgradnju bio jedini način da se ograda brzo izgradi, a time su izbjegli i neugodne stavke u zakonima o javnoj nabavi. Oni koji grade ogradu kažu da vojno upravljanje donosi i veću tajnost. - Nije samo jeftinije i brže, nego je i diskretnije - kazao je jedan od radnika na granici sa Hrvatskom. - Vojnici ne istupaju u javnosti, zatvorenici također ne govore, a i radnici na javnim radovima znaju da im nije u interesu progovoriti - dodao je.
Čini se da Orbanova taktika "pali" na domaćem planu jer je njegova stranka Fides, prema anketi objavljenoj u ponedjeljak, po podršci javnosti 10 posto ispred najbližeg rivala. Druga anketa je pokazala da 82 posto građana Mađarske podržava stroža imigrantska pravila.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>>Europa nije smjela dopustiti Orbánu da zazida granicu prije uvođenja sustava kvota
Podrška gospodinu Orbanu, jedini državnik koji brine za vlastiti narod i očuvanje europske kulture.