suradnja

Josipović će zbog granice s BiH pozvati vlast i oporbu na dogovor

'06.08.2010., Baska Voda - Predsjednik Ivo Josipovic na odmoru je u rodnoj Baskoj Vodi. Predsjednik govori kako se Baska Voda uvelike promijenila od njegovog djetinjstva.  Photo: Ivana Ivanovic/PIXSEL
Ivana Ivanović/PIXSELL
Autor
Ivanka Toma
08.08.2012.
u 10:12


Na granici se ne smiju skupljati politički poeni i tražiti nerealno, upozorava Josipović

Predsjednik Republike Ivo Josipović uzima sve više inicijative oko rješavanja otvorenih pitanja vezanih za sporazum Tuđman – Izetbegović kojim se definira granična crta između Hrvatske i BiH. Angažman šefa države oko donošenja konačne odluke o tome hoće li se ratificirati sporazum Tuđman – Izetbegović uključuje i njegovu namjeru da eventualno preuzme ulogu medijatora i da u vezi s tim premijera Zorana Milanovića i predsjednika najveće oporbene stranke Tomislava Karamarka pozove na konzultacije.

Iskustvo i odgovornost

– Premijer Milanović i vođa oporbe Karamarko iskusni su i odgovorni političari i uvjeren sam da će to pokazati i na pitanju granica – kaže predsjednik, uz diplomatsku napomenu da smatra kako njih dvojica mogu i bez posredovanja naći rješenje koje je u najboljem nacionalnom interesu.

– Svakako, u okviru svojih ustavnih ovlasti. Ustav predsjedniku daje u zadaću sukreiranje vanjske politike te brigu o teritorijalnoj cjelovitosti Hrvatske i sam ću tome dati doprinos. Ako bude potrebno, to uključuje i sazivanje sastanka relevantnih političkih faktora – kaže predsjednik, jasno stavljajući do znanja da pri definiranju granice s BiH ne misli stajati po strani.

U Vladi su ostavili dojam da ovaj Josipovićev nastup doživljavaju kao suvišan, ali odgovaraju vrlo uvijenim rječnikom.

– Inicijativu za ratifikaciju sporazuma o granici između RH i BiH pokrenuo je predsjednik Vlade Zoran Milanović prije nekoliko mjeseci, tijekom kojih se o toj temi već više puta konzultirao i s predsjednikom Republike – kaže visoki izvor iz Vlade, dodajući kako ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić razgovara o tome s bosansko-hercegovačkim kolegom Zlatkom Lagumdžijom.

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko ima zaseban stav.

– Moramo poštovati struku i stanje koje je postojalo prije spomenutog sporazuma. Eksperti moraju točno utvrditi situaciju, a prema onome što sada znamo, otoci Veli i Mali školj i vrh Kleka bili su u sastavu Hrvatske – kaže Karamarko i naglašava da je protiv ratifikacije sporazuma Tuđman – Izetbegović. Pritom ističe da treba njegovati dobrosusjedske odnose s BiH, u dobroj vjeri s njima sjesti za stol i pitanje granice raspraviti u dobrome tonu jer smo zemlje koje su povezane gospodarski i prometno. Ponovni razgovor o granici ne treba shvatiti kao problem, mišljenja je Karamarko.

Dobrodošla inicijativa

– Granica s BiH vrlo je važno i politički osjetljivo pitanje na kojemu ne bi trebalo skupljati političke poene tako da se ističu zahtjevi koji nisu realni – upozorava Josipović, pozivajući da se jasno utvrdi jesu li područja o kojima postoji prijepor bila na dan osamostaljenja u sastavu Hrvatske ili BiH te da se javnosti prezentira cjelina sporazuma, posebno kada je riječ o granici na Uni.

Iz Vlade pak poručuju da je sporazum koji su potpisali predsjednici Tuđman i Izetbegović javno dostupan, a da postoje i mišljenja eksperata. O predsjednikovoj inicijativi za konsenzus naš sugovornik iz Vlade kaže kako je poželjno da podrška prilikom ratifikacije u Saboru bude što šira i utoliko je svaka inicijativa dobrodošla, pa tako i inicijativa da se o tome razgovara s HDZ-om. Ni Karamarko načelno nema ništa protiv konsenzusa, ali kaže da treba vidjeti koji paket pitanja on obuhvaća.

Komentara 64

Avatar Joja
Joja
11:17 08.08.2012.

Nece od toga bit nista, samo se novac badava trosi zbog toga

DU
Deleted user
10:23 08.08.2012.

Za ratifikaciju sporazuma o granici treba 2/3 (tako tvrdi i prof. dr Smerdel koji je očajnički pokušavao odgovarati pok. Račana svojedobno od Drnovšek-Račan govoreći mu u niz navrata da je contra Ustava). Konzultacije su OK, ali u biti i druga strana, preciznije šef BiH Povjerenstva za granice Obradović, tvrdi da je sporno ostalo manje od 10 km (ukupno je granica duga nešto preko 1000 km). Prvo treba riješiti sporne detalje, a onda se eventualno kreće politički u smjeru ratifikacija. Sporne točke su granica na Uni (Kostajnica) gdje granica ide neprihvatljivo za BiH stranu, selo Uništa iznad Knina koje je BiH ozemlje, ali nema prom. veze s BiH nego samo na hrv. stranu i exJVO aerodrom Željava, ali tamo nema životne važnosti razgraničavanje odnosno to je stvar premjera i papira.

LI
Libela
12:44 08.08.2012.

Karamarka čeka ucjena na Pantovčaku, ili mrkva.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije