Kako Juanu Guaidou (35) nekako baš i ne ide svrgavanje Nicolasa Madura s vlasti u Venezueli, odlučio je u igru ubaciti svoju ljepšu polovicu. Fabiana Rosales ima samo 26 godina, a sudeći prema pojavi, nije dopustila da to posebno na nju utječe. Odijeva se neformalno, često je u trapericama, što Guaidou odgovara jer ostavlja dojam opuštenosti u odnosu na Madura, dajući do znanja da bi doista mogao donijeti veliku promjenu dočepa li se vlasti u naftom bogatoj zemlji.
Kao Barack i Michel
Druga osobina koju Guaido projicira pomoću Fabiane je zajedništvo, a ona nema problema da to javno i potvrdi.
– Supruga sam predsjednika Juana Guaidoa kojega ću pratiti na bilo kojem putu koji odabere te ćemo zajedno prijeći sve prepreke na koje naiđemo kao što smo činili i sve godine otkako smo zajedno – rekla je u jednom intervjuu Fabiana Rosales dometnuvši očekivanu izjavu da je u politiku ušla jer želi promijeniti svoju zemlju.
U Guaidoovu nastojanju da svrgne predsjednika Nicolasa Madura, Fabiana Rosales doista je vješt propagandni trik. Mlada Venezuelka obilazi susjedne zemlje i drži govore o svojoj zemlji. U Peruu i Čileu susrela se predsjednicima tih zemalja i na sveučilištima govorila o situaciji u Venezueli.
Kulminacija njezinih diplomatskih aktivnosti nastupa ovih dana. Jučer se s njom našao i američki potpredsjednik Mike Pence, a danas joj je na programu susret s Melanijom Trump. Sve to izgleda kao pokušaj da se od Guaidoa i Fabiane napravi svima prihvatljiv par sasvim nalik, primjerice, na Baracka i Michel Obamu, koji će u svakom trenutku ostaviti dojam da mogu preuzeti zemlju i da će ta zemlja pod njihovim vodstvom donijeti nešto bolje narodu iz kojega je već tri milijuna ljudi emigriralo, a oni koji su ostali često su bez struje. Gotovo nepogrešivo odgovaraju stereotipu venezuelskog predsjedničkog para, smatraju neki analitičari ističući kako je u svojoj neformalnoj funkciji Fabiana Rosales profesionalna, a obrazovanje i mladost ne mogu joj odmoći, baš kao ni neki konzervativniji stavovi.
Fabiana, koja je po zanimanju novinarka, srela je Juana na skupu opozicijske stranke Voluntad Popular za koju je radila još od fakultetskih dana. Jasno je da “prva dama s klupe” nije prošla neprimjetno u svojoj zemlji gdje za nju sada zna svatko, pogotovo nakon što je preuzela ulogu ambasadora venezuelske opozicije od supruga koji je suviše zauzet unutrašnjim problemima. Jer, kako Maduro unatoč američkim sankcijama ne namjerava prepustiti vlast, Guaido počinje imati problema s održavanjem intenziteta svojeg pokreta. Situaciju mu je dodatno otežao ruski predsjednik Vladimir Putin koji je u Venezuelu poslao stotinjak ruskih časnika i vojnika.
“Država kriva za smrt oca”
Fabiana zato uz susrete s državnicima susjednih zemalja drži govore i pred emigrantima iz svoje zemlje od kojih traži da vjeruju njezinu mužu koji ima snažnu podršku Sjedinjenih Država.
– Ne želim da mi kći odrasta u okruženju u kojem će joj rasti želja da napusti Venezuelu – često ističe. I podrška tako jakog saveznika poput SAD-a koji pomaže da Guaido uspostavi kontrolu nad imovinom svoje zemlje, izvan njezinih granica ima ograničen utjecaj na održanje interesa javnosti za njegove aktivnosti. Zato i Fabiana dobiva kritičare koji, logično, tvrde da je ona tu samo po zadatku. Dvojbeno je tako i njezino isticanje obiteljske povijesti i tvrdnja da su je odmalena zanimale socijalne teme, o kojima je učila od majke koja je također novinarka dok je istodobno pomagala ocu zemljoradniku u prijevozu robe u Caracas pri čemu je često bio metom korumpirane vojske. Vješto je to prevela u situaciju koju može prepoznati i s kojom se može poistovjetiti jer se u njoj danas mnogi Venezuelci, pogotovo kada se radi o lijekovima i medicinskom materijalu. Jer, otac joj je umro 2013. godine od srčanog udara, koji bi, kako Fabiana kaže, bio preživio da je imao pristup odgovarajućoj medicinskoj pomoći.
– Dugo sam zbog toga patila pitajući se zašto se to dogodilo baš meni. A na kraju sam sve to prihvatila kao životnu lekciju zbog koje se borim da zemlja u kojoj će živjeti moja kćer bude bolja – zaključuje Fabiana Rosales.
Melania Trump susreće se danas s Fabianom Rosales, koju venezuelski opozicionari smatraju pravom prvom damom svoje zemlje, u privatnom odmaralištu Mar-a-Lago u Palm Beachu na Floridi. Prije toga susrest će se s potpredsjednikom Penceom te posjetiti New York i Miami. Prije odlaska u SAD ustvrdila je da pritisak na nju raste te da Madurove službe uhode i maltretiraju njezinu obitelj i prijatelje.
>>Žestok sukob policije i prosvjednika na granici Venezuele i Kolumbije
Beznačajna američka marioneta potpuno nespreman za bilo kakvo vladanje i rješavanje ekonomskih i političkih problema. Glasove birača je stekao ogromnim financijskim ulaganjima SAD-a ali pokazalo se da je nesposoban i teška kukavica koja želi živjeti životom bogatih ali ne i riskirati.Bez ikakve pravne vjerodostojnosti priznale su ga zemlje koje su u poslovnim i vojnim vezama sa SAD-om, među kojima je i Hrvatska. U SAD-u su već shvatili da imaju posla s nekarizmatičnim političarom bez ikakve sposobnosti da na svoju stranu dobije vrh vojske u Venecueli, a to je tamo ključno za državni udar i kasniju kontrolu i preuzimanje naftnih i mineralnih bogatstava. Zanimljivo je da je sada gurnuo svoju potpuno neiskusnu mladu ženu koja teško da razumije o čemu se sve radi. To je kukavički ali očekivano od nesposobnog Guaidoa. Diverzije na električnom i vodoopskrbnom sustavu u zemlji ispale su kontraproduktivne a Rusija i Kina pokazuju da će i vojnom podrškom štititi svoje interese u toj državi. SAD su jako loše odabrale Guaidoa i slabo pripremile ostale sudionike i mislim da će SAD na neki način pokušati sanirati i minimalizirati štetu. S Guaidoom su teško pogriješili, stvorili su političara bez ikakve podrške u političkim strukturama ako ponestane američko financiranje. Zanimljivo ja da niti Katolička Crkva u Venecueli nije podržala diverzije električne i vodovodne mreže protiv vlade predsjednika Madura, niti se javno izjašnjava za mlađahnog i nesposobnog Guaidoa, što je znakovito.