U prostoriji od tridesetak kvadrata u središtu Pribislavca stislo se dvadesetak mališana. Iako na pročelju zgrade piše "komunalno redarstvo", u sobu na njenom uglu, odmah uz prodavaonicu poljoprivredne zadruge, već mjesec dana svakog dana dolaze romska djeca koja strpljivo uče hrvatski jezik. Zatekli smo ih u igri, posjednute oko četiri stola. Za više stolova jednostavno nema mjesta.
– Igramo se! Lijepo nam je! – viču mališani na mješavini hrvatskog i bajaškog jezika. Odgajateljici Moniku Jurgec u prevođenju pomaže romski pomagač Elvis Kralj, koji već devetu godinu radi s ugovorom o djelu. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa još nije riješilo status romskih pomagača koji nemaju pravo na ugovor o radu.
– Moj je posao dovođenje djece i ispraćivanje kući. Nemamo organizirani autobusni prijevoz pa iz naselja svih 20 učenika pješači – kaže E. Kralj. Kad padne kiša dječje se noge moče u lokvama, a dolazi i zima. – To što nemamo riješeni prijevoz autobusom, velik je problem – kaže Sandra Herman, ravnateljica OŠ Vladimira Nazora u Pribislavcu, koja je 12 godina radila u nastavi, pa zna kako je romskoj djeci koja dolaze iz domova u kojima se ne govori hrvatski, kad prvi put sjednu u školske klupe. – Kad dođu u prvi razred, njima je hrvatski jezik zapravo prvi strani jezik. Kao da su dobili njemački ili engleski. Zahvaljujući projektu obvezne predškole koja će trajati cijelu školsku godinu, djeca će u školu doći pripremljenija. Osim što će naučiti govoriti hrvatski, usvojit će i higijenske navike – kaže S. Herman. Pribislavec je jedna od četiri međimurske općine u kojoj je organizirana predškola za 230 djece koja će dogodine krenuti u školu. To je 40 posto ukupnog broja romske djece te dobi.
Prijašnjih godina predškola je trajala svega mjesec dana ili najviše tri mjeseca, što je premalo za opipljivije rezultate. Umjesto u školskoj zgradi, u dijelu derutnog dvorca grofa Feštetića, koji nastavnici nazivaju golubinjakom jer su golubovi česti gosti, predškola je od ove školske godine organizirana u prostoriji izvan škole, koju je koristio općinski komunalni redar.