Stručni tim kineske Nacionalne komisije za zdravlje potvrdio je da se dogodio prijenos novog korona virusa s čovjeka na čovjeka, objavila je u ponedjeljak kineska državna novinska agencija Xinhua. Stručni tim potvrdio je također da je zaraženo medicinsko osoblje, navodi se u izvješću.
Voditelj tima, Zhong Nanshan, kazao je da su se dva slučaja prijenosa korona virusa s čovjeka na čovjeka dogodila u jugoistočnoj pokrajini Guangdong.
Bolest ima simptome nalik na upalu pluća, uključujući povišenu temperaturu i probleme s disanjem. Kineski predsjednik Xi Jinping rekao je u ponedjeljak da će Kina odlučno suzbiti širenje novog virusa od kojeg je u toj zemlji do sada umrlo troje ljudi
Do sada je po kineskim vlastima zabilježeno ukupno 217 slučajeva zaraze tim virusom, koji je prvi put otkriven u gradu Wuhanu u središtu zemlje početkom prosinca prošle godine. Epidemija je izazvala zabrinutost, između ostalog, i zbog približavanja praznika kineske Nove godine kada stotine milijuna Kineza putuju kako unutar zemlje tako i u inozemstvo.
Nova bolest već se pojavila izvan Kine – dva slučaja zabilježena su na Tajlandu, jedan u Japanu i jedan u Južnoj Koreji. Svi su bolesnici porijeklom iz Wuhana ili su nedavno posjetili taj kineski grad.
Novi virus spada u istu skupinu korona virusa koji prouzročuju teški akutni respiratorni sindrom (SARS). U globalnoj epidemiji te bolesti 2002. i 2003. godine umrlo je gotovo 800 ljudi.
Tea Lončar (30), Velikogoričanka koja već nekoliko godina živi i radi u Pekingu, objasnila je za 24sata kakva je situacija.
– Moja šefica trebala je ovih dana otputovati u Wuhan. Zvala je ministarstvo zdravstva i rekli su joj da ni slučajno ne ide. Cijeli grad je pod karantenom, nitko ne smije otići – ispričala je Tea.
Nitko od njezinih prijatelja i kolega nije zaražen, no kaže da je čula kako su neki njihovi poznanici zaraženi. – Nije mi svejedno kad vidim da netko pljuje ili kašlje. Ovo nisam prije doživjela. Svi nosimo maske – rekla je. Iako izbjegava javna mjesta zbog zaraze, za nekoliko dana morat će na put. U zračnu luku mora doći čak pet sati ranije. Tamo, kaže, provjeravaju temperaturu putnika i uzimaju bris sline.
VIDEO KoHOM i HLK o zakonu u primarnoj zdravstvenoj zaštiti
maske u pekingu nosite i inače a ne samo sad zbog virusa