Nesvakidašnji dodatak ugovora o radu konobarima jedne ugostiteljske tvrtke ponudio je gazda. Tim bi se dodatkom oni obvezali potpisati i bjanko mjenicu na 50 tisuća kuna, koju bi gazda aktivirao u slučaju da utvrdi manjak robe za koju je radnik zadužen. Utvrdi li se da radnik u restoranu prodaje svoju hranu ili piće ili pak ne izdaje račune, dodatkom je predviđena i ugovorna kazna u iznosu od šest radnikovih prosječnih plaća, a ako je nastala šteta veća od tog iznosa, i naknadu do punog iznosa.
– Nismo to htjeli potpisati jer to bi značilo da nam u svakom trenutku može aktivirati ovrhu – kaže jedan od konobara.
Obratili su se inspekciji rada gdje im je rečeno da se obrate udruzi Mobbing. Zbog drugih prijavljenih stvari, poput prekovremenog rada, rečeno im je da neevidentirani prekovremeni rad teško mogu dokazati pa da inspekcija u takvom slučaju ne izlazi na teren, a uputili su ih DORH-u zbog toga jer su, radi vlasnikove prodaje prethodne tvrtke, morali potpisati sporazumni raskid ugovora o radu te sklopiti novi, uz koji su nastavili raditi isti posao, samo pod drugim nazivom tvrtke.
Zbog toga su, unatoč stažu od osam i deset godina, ostali bez mogućnosti otpremnina.
– Takav lihvarski ugovor primjer je kako se posluje u Hrvatskoj u vrijeme kada radnicima prijeti još rigidniji Zakon o radu – kaže Jadranka Apostolovski iz Mobbinga.
A vlasnik pak ima svoju stranu priče.
– Ponudio sam im taj dodatak, ali sam od njega odustao. Četvorica konobara uhvaćena su u krađi. Znamo se godinama i na svadbama sam im bio, ali sam tako postupio da na neki način pokušam spriječiti dalju krađu. Rekao sam im: “U redu, dokažite ovim potpisom da toga više neće biti!” Znam da mi takav aneks ne bi prošao na sudu, ali htio sam se zaštititi – rekao nam je vlasnik Andrea Pregl.
Tvrdi da su konobari donosili vlastite filter čajeve, vrećice Cedevite i nescaffea i prodavali ih, a zaradu stavljali sebi u džep.
– Ako njih četvorica prodaju po dva od tih pakiranja, to je 250 kuna dnevno, odnosno mjesečno je to šteta od tisuću eura – navodi vlasnik drugu stranu medalje, koja kazuje kako stvari nisu uvijek crno-bijele.
Tja, kaj se more. Čini se da u ovom slučaju uče jedni od drugih.