Hrvatski ministar financija Boris Lalovac otputovao je u Njemačku kako bi zatražio pomoć moćnog njemačkog ministra financija Wolfganga Schäublea.
Grci ga ne vole
Dvojica ministara trebala bi se susresti u petak u Berlinu, a Lalovac je uoči puta kazao da će zatražiti tehničku pomoć Njemačke u reformi porezne uprave. Poznato je da je njemačka porezna administracija najefikasnija u Europi pa bi Lalovac primijenio najbolja rješenja iz njemačke prakse i kod nas. Nijemci puno brže rješavaju sporne porezne situacije jer imaju financijski sud za porezne sporove, ali i dobro ustrojenu upravu. Wolfgang Schäuble jedan je od najutjecajnijih europskih političara, ministar je od 2005. godine, popularan u svojoj zemlji, ali omražen u državama od kojih su se tražile stroge mjere štednje i disciplina u trošenju javnog novca, pogotovu u Grčkoj.
– Mi se gušimo u starim predmetima, a njihov financijski učinak je mali – ističe Lalovac te pojašnjava da se događa da tek sada postaju pravomoćna rješenja za nadzor proveden primjerice 2006. godine, no u međuvremenu tvrtka financijski stoji toliko loše da se država nema iz čega naplatiti. Želja mu je otvoriti poreznu administraciju prema poduzetnicima, uvesti kraće procedure i jednostavnija rješenja.
Do susreta je došlo na inicijativu Borisa Lalovca, a u Vladi ga doživljavaju kao strateški susret, budući da se nakon dugo vremena jedan hrvatski ministar financija susreće sa svojim njemačkim kolegom. Njemačka je Hrvatskoj važna i zbog procedure prekomjernog deficita, a Wolfgang Schäuble jedan je od najiskusnijih njemačkih političara, od kojeg bi Lalovac mogao puno naučiti, pogotovu kad je riječ o obavezama koje je zemlja preuzela unutar procedure prekomjernog deficita.
Porezna je uprava u kratkom roku prošla put od najmoćnije državne institucije do teškog ranjenika s kojim malo tko želi imati posla. Lalovac trenutačno radi bez zamjenika i pomoćnika, a i Poreznu upravu vodi v.d. ravnatelj jer nitko ne želi preuzeti odgovornost u resoru koji se urušio u srazu između Slavka Linića i Zorana Milanovića. Kod nas se žalbe na porezno rješenje rješavaju unutar drugostupanjskog tijela Ministarstva financija te kasnije na Upravom sudu. Predmeti se na drugom stupnju sporo rješavaju pa je nedavno i DORH zatražio objašnjenje za odlazak brojnih predmeta u zastaru. Jedna od novih ideja bila bi i uvođenje obaveznih poreznih tumačenja, čime bi se izbjegle brojne nedoumice, a porezne vlasti nastupile kao partner poduzetnika i obveznika.
Izbjegavaju matematiku
– Specijalni financijski sud bio bi korak naprijed sa stajališta kvalitete, a što bi to značilo sa stajališta troška trebalo bi istražiti – komentira porezna savjetnica Marija Zuber. Njezin kolega, savjetnik Vlado Brkanić također bi pozdravio osnivanje financijskih sudova kao jako dobro rješenje, ali upozorava da se i Pravni fakultet treba prilagoditi novim okolnostima jer naši pravnici i suci ne vole brojke i matematiku, bez čega se u poreznim sporovima ne može. Ukidanje drugostupanjskog odjela iz Ministarstva financija i osnivanje financijskih sudova pratilo bi i prebacivanje svih poreznih sporova sa sadašnjeg Upravnog na taj novi sud. Sam porezni sustav u Njemačkoj prilično je kompliciran, a osim središnje vlasti, u njegovu kreiranju značajno sudjeluju i savezne države te lokalne jedinice. No, stope poreza niže su nego kod nas, a ne možemo se uspoređivati ni s efikasnošću.
>> Lalovac opet napao Vujčića: HNB bi mogao biti izdašniji prema državi
Nasi suci i pravnici ne vole matematiku ? Nekada je na pravnom fakultetu bila statistika, pa je ukinuta. Pitam se zasto. Zato se buba sve u 16. Bubaju studenti zakone napamet, a dok diplomiraju promijene ih ovi u Saboru i po nekoliko puta. Bespotrebno bubanje, zastarjeli sistem. Nije niti cudo sto nam je pravosudje tako tromo. Kao da je jos u 50tim godinama proslog stoljeca.