Mihaelu K. samo je pet godina i 14 kilograma, a veći dio svoga života – pune četiri godine – bio je ovisan o dijalizi. Više mu to neće trebati. U petak je ovom malom dječaku transplantiran bubreg, čime mu je doslovno spašen život, ali će, ne samo u sjećanjima liječnika već i u medicinskim zapisima, ostati zabilježen kao prvo tako maleno dijete kojemu je u Hrvatskoj transplantiran bubreg.
– Mihael je naše najmlađe, a po tjelesnoj težini najlakše dijete koje je podvrgnuto operaciji presađivanja bubrega. To je golem uspjeh jer smo granicu transplantacije spustili na vrlo nisku dobnu skupinu djece s tjelesnom težinom ispod 15 kilograma i otvorili put za transplantaciju još mlađe djece – ponosno govori prof. Ivan Malčić, predstojnik Klinike za pedijatriju KBC-a Rebro.
Mukotrpna dijaliza
– Suprug i ja bili smo na strašnim mukama. Kad su nam javili da je Mihael dobio bubreg, čini mi se da smo preletjeli do Rebra. Lebdim od sreće – rekla je mama Elizabeta, zauvijek zahvalna liječnicima jer, kaže, njen anđeo živi. Od 1985. na Rebru je obavljeno 70 transplantacija djece do 18 godina, ali se mala djeca šalju u inozemstvo, najčešće u Lyon, stoga prof. Malčić naglašava da iza spašenoga djetetova života stoji velik tim stručnjaka.
– Mihael se rodio s anomalijom, koju nazivamo valvula stražnje uretre. To je ometalo normalan protok mokraće pa mu se još u maternici, kao nerođenoj bebi, bubrezi nisu razvili dobro. U dojenačkoj je dobi operiran, valvula je uklonjena, ali su, na žalost, bubrezi bili jako oštećeni – kazala je prof. Danica Batinić, voditeljica Zavoda za nefrologiju. U dobi od 14 mjeseci brigu o dječakovu zdravlju preuzeli su prim. Zvonimir Puretić i prim. Jasna Slaviček s Odjela za dijalizu djece. Dječakova se krv gotovo pune četiri godine –četiri puta na dan po pola sata – pročišćavala preko trbušne ili peritonejske dijalize koja se obavlja kod kuće. Novi šok za roditelje i za maloga Mihalea uslijedio je prije četiri mjeseca kada su počele komplikacije dugotrajne dijalize. Kod Mihaela se razvio peritonitis, upala trbušne šupljine, i nije bilo drugog rješenja nego bolnička hemodijaliza na koju je bio priključen posljednja dva mjeseca. I bilo je pitanje dana kada tako maleno dijete više neće biti sposobno za hemodijalizu jer se veliki dijalizni kateter više neće moći spojiti s krvnom žilom.
Već kao beba Mihael je bio predodređen za transplantaciju bubrega, a u dobi od pet godina uvršten je na listu Eurotransplanta za hitnu operaciju. Bio je prvi na listi i – samo je nekoliko sati čekao bubreg. Sudbina je htjela da je u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu umro trogodišnji dječak koji je bolovao od hidrocefalusa i u kojega je došlo do naglog krvarenja i moždane smrti. Plemenitost njegovih roditelja pružila je novi život četvorici malih bolesnika.
Uigrani tim
– Neizmjerna je to sreća za maloga Mihaela – govori prof. Josip Pasini, koji je obavio transplantaciju. Jer dijete s bubregom odrasle osobe ne bi moglo dobro disati niti bi njegovo srce dobro pumpalo. Pedijatrijskih davatelja ima vrlo malo. U Eurotransplantu ja lani bilo samo 11 davatelja mlađih od 15 godina. Operacijski je zahvat trajao pet sati, ali je protekao mirno, bez problema – kaže nam prof. Pasini, koji iza sebe ima golemo iskustvo u transplantaciji bubrega i kod djece. Ali Mihael mu je najmlađi transplantirani pacijent za što je, kaže, posebno važna uigranost kirurškoga tima i anestezije koju su vodile dr. Andreja Peršin-Beraković i dr. Tajana Zah.
O Mihaleu se danonoćno brinu liječnici i sestre na intenzivnoj njezi koju vodi prim. Milivoj Novak. – Funkcija je bubrega uspostavljenja. Zadovoljni smo s djetetovim zdravstvenim stanjem iako ima straha od odbacivanja organa i infekcije. No, to su klasični problemi nakon transplantacije – govori prim. Novak.
Evo,i ja se pridružujem.