Uspjeh liječnika

"Lebdim od sreće, moj je anđeo dobio bubreg"

'28.07.2010., Zagreb -   KBC Rebro Zagreb,Klinika za pedijatriju, odjel intenzivne njege. Maleni petogodisnji Mihael Kurtoic prvo je dijete u KBC-u Rebo na kojem je ucinjena transplantacija bubrega. E
Foto: 'Robert Anic/PIXSELL'
1/3
VL
Autor
Diana Glavina
28.07.2010.
u 21:58

Mihaelu K. samo je pet godina i 14 kilograma, a veći dio svoga života, pune četiri godine, bio je ovisan o dijalizi. Prije nekoliko dana dobio je bubreg.

Mihaelu K. samo je pet godina i 14 kilograma, a veći dio svoga života – pune četiri godine – bio je ovisan o dijalizi. Više mu to neće trebati. U petak je ovom malom dječaku transplantiran bubreg, čime mu je doslovno spašen život, ali će, ne samo u sjećanjima liječnika već i u medicinskim zapisima, ostati zabilježen kao prvo tako maleno dijete kojemu je u Hrvatskoj transplantiran bubreg.

– Mihael je naše najmlađe, a po tjelesnoj težini najlakše dijete koje je podvrgnuto operaciji presađivanja bubrega. To je golem uspjeh jer smo granicu transplantacije spustili na vrlo nisku dobnu skupinu djece s tjelesnom težinom ispod 15 kilograma i otvorili put za transplantaciju još mlađe djece – ponosno govori prof. Ivan Malčić, predstojnik Klinike za pedijatriju KBC-a Rebro.

Mukotrpna dijaliza

– Suprug i ja bili smo na strašnim mukama. Kad su nam javili da je Mihael dobio bubreg, čini mi se da smo preletjeli do Rebra. Lebdim od sreće – rekla je mama Elizabeta, zauvijek zahvalna liječnicima jer, kaže, njen anđeo živi. Od 1985. na Rebru je obavljeno 70 transplantacija djece do 18 godina, ali se mala djeca šalju u inozemstvo, najčešće u Lyon, stoga prof. Malčić naglašava da iza spašenoga djetetova života stoji velik tim stručnjaka.

– Mihael se rodio s anomalijom, koju nazivamo valvula stražnje uretre. To je ometalo normalan protok mokraće pa mu se još u maternici, kao nerođenoj bebi, bubrezi nisu razvili dobro. U dojenačkoj je dobi operiran, valvula je uklonjena, ali su, na žalost, bubrezi bili jako oštećeni – kazala je prof. Danica Batinić, voditeljica Zavoda za nefrologiju. U dobi od 14 mjeseci brigu o dječakovu zdravlju preuzeli su prim. Zvonimir Puretić i prim. Jasna Slaviček s Odjela za dijalizu djece. Dječakova se krv gotovo pune četiri godine –četiri puta na dan po pola sata – pročišćavala preko trbušne ili peritonejske dijalize koja se obavlja kod kuće. Novi šok za roditelje i za maloga Mihalea uslijedio je prije četiri mjeseca kada su počele komplikacije dugotrajne dijalize. Kod Mihaela se razvio peritonitis, upala trbušne šupljine, i nije bilo drugog rješenja nego bolnička hemodijaliza na koju je bio priključen posljednja dva mjeseca. I bilo je pitanje dana kada tako maleno dijete više neće biti sposobno za hemodijalizu jer se veliki dijalizni kateter više neće moći spojiti s krvnom žilom.

Već kao beba Mihael je bio predodređen za transplantaciju bubrega, a u dobi od pet godina uvršten je na listu Eurotransplanta za hitnu operaciju. Bio je prvi na listi i – samo je nekoliko sati čekao bubreg. Sudbina je htjela da je u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu umro trogodišnji dječak koji je bolovao od hidrocefalusa i u kojega je došlo do naglog krvarenja i moždane smrti. Plemenitost njegovih roditelja pružila je novi život četvorici malih bolesnika.

Uigrani tim

– Neizmjerna je to sreća za maloga Mihaela – govori prof. Josip Pasini, koji je obavio transplantaciju. Jer dijete s bubregom odrasle osobe ne bi moglo dobro disati niti bi njegovo srce dobro pumpalo. Pedijatrijskih davatelja ima vrlo malo. U Eurotransplantu ja lani bilo samo 11 davatelja mlađih od 15 godina. Operacijski je zahvat trajao pet sati, ali je protekao mirno, bez problema – kaže nam prof. Pasini, koji iza sebe ima golemo iskustvo u transplantaciji bubrega i kod djece. Ali Mihael mu je najmlađi transplantirani pacijent za što je, kaže, posebno važna uigranost kirurškoga tima i anestezije koju su vodile dr. Andreja Peršin-Beraković i dr. Tajana Zah.

O Mihaleu se danonoćno brinu liječnici i sestre na intenzivnoj njezi koju vodi prim. Milivoj Novak. – Funkcija je bubrega uspostavljenja. Zadovoljni smo s djetetovim zdravstvenim stanjem iako ima straha od odbacivanja organa i infekcije. No, to su klasični problemi nakon transplantacije – govori prim. Novak.

Ključne riječi

Komentara 23

Avatar HipnosPajdaš
HipnosPajdaš
16:22 30.07.2010.

Evo,i ja se pridružujem.

MS
My Soul
16:32 30.07.2010.

Neka dragi Bog uzme u svoju zaštitu i okrilje donora! Njegova majčica sada plače najtužnije.

Avatar 123456
123456
11:48 02.01.2011.

Nije li ovaj Novak bio spominjan u jednom članku u kojem se je pisalo o operaciji u kojoj je nekom djetetu izvađen bolestan, ali i zdrav bubreg?! Koliko se sječam nikada nije objašnjeno zašto je djetetu izvađen zdrav bubreg, a slućaj je došao u javnost kada je baka djeteta o svemu izvjestila novinare nakon što je taj Novak dijete bez oba bubrega poslao doma \"na kučnu njegu\"! Bilo bi zanimljivo znati kraj te tragične priće koja meni liči na kriminal povezan s trgovanjem organa i to dječjih!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije