Stiglo je napokon! Ljeto, vrućine i plakanje za hladnijim danima. Ako je nama vruće, kako je tek onima koji se teže znoje i hodaju u krznenim kaputima po vrućem asfaltu?
Psi i mačke suvišak topline prenose u okoliš dahtanjem (80 posto), putem kože, ušiju i krzna, a znoje se samo putem mekuši na šapama. Neke pasmine i psi s određenim bolestima teže podnose vrućine, dok neki psi baš uživaju na suncu. Do hipertermije dolazi kada su životinje zatvorene u malom prostoru (npr. automobil) ili na plaži, za vrućih ljetnih dana kada je smanjena njihova sposobnost hlađenja. Brahicefalične pasmine (npr. buldog, pekinezer, mops, perzijska mačka, egzota) ili životinje sa stečenim stanjima kao što su kolaps dušnika, paraliza grkljana ili srčane bolesti jedva da i mogu osloboditi dovoljno tjelesne topline putem dahtanja. Ove životinje često, u pokušaju da se ohlade, zagrijavaju se još više. Intenzivno dahtanje može dovesti do respiratornog distresa ili toplinskog udara. Simptomi toplinskog udara uključuju pretjerano dahtanje ili otežano disanje, porast srčane i respiratorne frekvencije, slinjenje i opću slabost. Teži simptomi mogu uključivati neurološke ispade, proljev, povraćanje te tjelesnu temperaturu višu od 40 Celzijevih stupnjeva.
Klasična je pogreška vlasnika ostavljanje kućnog ljubimca u zatvorenom automobilu u kojem se temperatura brzo penje i do 100 Celzijevih stupnjeva, što je temperatura kuhanja! Neki ljubimci instinktivno radije ostaju kod kuće ležeći i hladeći se na hladnim keramičkim pločicama. Planirajte izlazak u šetnju, na trčanje ili igru rano ujutro ili navečer. Tada je zrak hladniji, ali i tlo za njihove šape. Da, životinje ne nose cipele, a jastučići šapica mogu biti ozlijeđeni ili spaljeni hodanjem po vrućem pijesku ili asfaltu. Ako ne možete držati dlan na asfaltu dulje od 5 sekundi, to znači da je asfalt prevruć za šapice!
Kućni ljubimci podložni su dehidraciji, baš kao i mi. Osigurajte im uvijek dovoljnu količinu vode. Dahtanjem se životinje hlade, ali ujedno gube tekućinu koju je potrebno nadomjestiti, naročito nakon vremena provedenog na vrućini. Otopine za rehidraciju s dodatkom elektrolita također su dobro rješenje. Ljubimci će često ljeti biti i manje zainteresirani za hranu. Ponudite im lakši obrok ranije ujutro ili navečer i vodite računa da se kuhana i konzervirana hrana ljeti lakše kvari.
Šišanje ljubimaca ljeti? Hmmmm, slojevi krzna vašem su ljubimcu prirodna zaštita od pregrijavanja i opeklina. Ali, četkanje u svrhu uklanjanja odumrle dlake pomaže u sprečavanju pregrijavanja. Ako imate tamnog psa, možete mu odjenuti bijelu majicu kratkih rukava. Životinje svijetle boje i kože osjetljivije su na opekline od sunca, naročito na mjestima slabije obraslima dlakom poput ušiju ili njuške. Manja oštećenja kože uzrokovane opeklinama mogu se mazati kremama od aloje vere, no za pregled i terapiranje nastalih opeklina obratite se veterinaru. Bolje je spriječiti nego liječiti i zato ljubimce svijetle boje, posebno one koji imaju rjeđu dlaku, slobodno namažite kremom za sunčanje.
Omogućite ljubimcu da uživa u vodi. Pronađite mjesto gdje se može igrati u potoku, jezeru, rijeci ili moru. Čak i neke mačke uživaju u igri vodom. Za manje pse moguće je postaviti dječje bazene na napuhavanje. Ili dajte ljubimcu ohlađene igračke, smrznuti jogurt ili zamrznutu plastičnu bocu s vodom za igru. To može biti baš zabavno. Čak i dnevni obrok ljeti može biti rashlađen. Pokušajte i trik s ledenim ventilatorom: postavite ventilator uz posudicu s vodom u koju ste stavili kockice leda. Ventilator će puhati hladniji zrak prema psu, stvarajući klima-učinak. Naravno, uz nadzor!
Prije nego odlazite na ljetovanje raspitajte se o najbližoj veterinarskoj ambulanti. Posumnjate li na toplotni udar kod ljubimca možete mu provjeriti tjelesnu temperaturu rektalno običnim toplomjerom. Temperatura treba biti do 39 Celzijevih stupnjeva. Ako je temperatura preko 40 C, pošpricajte psa vodom ili ga uronite u hladnu vodu. Nakon toga fenirajte hladnim zrakom. Ne zaboravite kako su toplina i vlaga na visokim temperaturama opasna kombinacija! Stavite hladne obloge u području prepona i šapa i na putu do veterinara. Sjemenke divljeg ječma (klasići) predstavljaju mala minska polja za ljubimce. Sjemenke lako probiju površinu kože te putuju sve dublje u tkivo šapica, u slušni kanal, pod kapak, u spolni otvor. Najčešće vlasnici uoče šepanje, lizanje, trljanje, tresenje glavom, bolnost i crvenilo. No, nisu sve rane na nožicama i upale ušiju posljedica sjemenka ječma. Površinske rane na šapama mogu biti posljedica opeklina ili alergijaske reakcije na travu i pelud.
A što rade pčele, ose, paukovi, mravi? Naši istraživači rado guraju svoje njuškice ne bi li vidjeli što kukci rade. Ovakve interakcije obično završavaju ubodima. Isto kao i kod ljudi, mjesto samog uboda bit će bolno i često otečeno. No samo bez panike! Žalac pincetom izvadite, a ubodeno područje hladite oblogom. Preporučuje se posjet veterinaru kod jačih reakcija, pogotovo u području lica i u blizini dišnih putova!
Nakon svega, ipak je ljeto vrijeme za zabavu. Zato ostanite cool i zabavite se!