oponašaju pjev da bi ih namamili

Lovce na skupe prepelice oslobode zbog slabog imovinskog stanja?! Izlovljava se i jegulja iz Vranskog jezera

Vransko jezero
Foto: Hrvoje Jelavić/PIXSELL/Instagram
1/3
29.11.2023.
u 12:00

Dario Rogić glavni čuvar parka prirode Vransko jezero potvrdio je da je riječ o organiziranom krivolovu, ali da je problem u tome što se krivolov događa van granica parka i da stoga tamošnje službe nemaju ingerenciju za djelovati

Park prirode Vransko jezero definitivno je jedno od najpoželjnijih mjesta za zaljubljenike u prirodu, biciklizam, sve više i središte bird watching turizma, športske ribiče, ali…Predivna priroda na najvećem hrvatskom jezeru, zaštićene ptičje i riblje vrste često su i na meti. Posljednih dana nakon provedenih istraživanja aktivista zaštite prirode pokušava se podići svijest u zaštiti prepelica. Riječ je o tome da se na poljima uz Park prirode Vransko jezero noću čuju vabilice kojima krivolovci oponašaju pjev prepelice kako bi se namamile i postale delicija uglavnom na stolovima talijanskih restorana.

U rasponu od 6 kilometara noću se čuju vabilice, a tijekom jutra dolaze po njih krivolovci. Ujutro nastupaju lovci, odnosno, krivolovci. Dario Rogić glavni čuvar parka prirode Vransko jezero potvrdio je za Večernji list da je riječ o organiziranom krivolovu, ali da je problem u tome što se krivolov događa van granica parka i da stoga tamošnje službe nemaju ingerenciju za djelovati. No, da se zbog postavljanja vabilica zorom ustrijeli prepelica i deset puta više nego li je uobičajeno policiju su upozorili građani. I na činjenicu da se događa masovni odstrijel prepelica kada u migraciji sa sjevera na jug prelijeću ovo područje i kad ona čuvši vabilicu dobiva poruku da je područje “sigurno” - policija je i reagirala. Ali…

VEZANI ČLANCI:

- Prije nekoliko godina policija je i uhitila lovce, snimila ih kako postavljaju vabilice, pa i kako ih dižu. Ali ih je sud oslobodio zbog slabije imovinskog stanja?! Kakva je to poruka nego da se kod nas može raditi što hoće? Stvar je u tome da u Italiji krivolov približno u ovo vrijeme traje mjesec dulje nego kod nas pa dođu ovdje kod nas loviti - rekao nam je naš izvor s područja Parka prirode Vransko jezero o problematici krivolova prepelica uz Vransko jezero koje su ugrožene, gube staništa i prema riječima Maje Ćuze Denona, voditeljice u PP Vransko jezero, u Hrvatskoj na selidbenom putu strada 40.000 prepelica godišnje u krivolovu. - Procjene su da ih strada i oko 100.000 - rekla nam je Ćuze Denona.

Nažalost na meti krivolovaca nisu samo ptice. U parku prirode kako nam je potvrđeno i dalje je intenzivan izlov riblje, zaštićene delicije jegulje. Desetci vrša koje su strogo zabranjene kao ribolovni alat u Parku prirode i dalje se pronalaze i Nadzornici ih dižu iz jezera. - Danas je jegulje jedan posto u odnosu na broj koliko ih je bilo prije 50 godina. Na Neretvi je dozvoljen izlov i to je imalo tamo velike posljedice. Ovdje je jegulja autohtona i ne smijemo dozvoliti da se to i ovdje dogodi, te je stoga itekako potrebno podići svjest svih - rečeno nam je u Parku prirode Vransko jezero.

Komentara 7

DU
Deleted user
14:21 29.11.2023.

To da su naši jadnici lovili u redu, ali Talijani? To ne treba oprostiti.

AN
AnimaTor
12:46 29.11.2023.

Svi problemi u republici Hrvatskoj , počinju i završavaju sa hrvatskim (ne)sudstvom. Katasrofa od sudstva i ne pravne države. Da nam funkcionira sudstvo funkcionirala bi i republika Hrvatska.Pljeni , sredstva za lov-krivolov. U staroj Austro-Ugarskoj , kad s enekoga uhvatilo u krivolovu , boilo lovu ili ribolovu.Pljenila su se sredstva za lov , puške ili mreže i javno su se uništavala da svi vide da država funkcionira. E moja Hrvatska kod tebe ni s od sudstva i prava.

BF
bf23
12:35 29.11.2023.

Pravosuđe nam je loša šala,svu silu zakona će osjetiti onaj koji radi,plaća poreze i za najmanju sitnu pogrešku, ili ako brani svoju imovinu. S druge strane neradnici,probisvjeti,sitni kriminalci i ostali talog radi što želi bez sankcija.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije