Talijanske regije Lombardija i Veneto u kojima je danas održan referendum o većoj autonomiji nisu Katalonija i njihovo izjašnjavanje nije usporedivo. U Kataloniji se glasovalo za neovisnost i to je bilo protuustavno, a u Lombardiji i Venetu bira se prema ustavnim načelima.
Autonomno školstvo
Lombardija i Veneto, koji ukupno imaju dvostruko više stanovnika (15 milijuna) od Katalonije (7,5 milijuna) i više nego dvostruko veći BDP (Lombardija 357 milijardi eura, a Veneto 152 milijarde) od Katalonije (212 milijardi eura), traže veću decentralizaciju, odnosno regionalnu kontrolu nekih ovlasti, primjerice školstva. Takve ovlasti već ima pet od 20 talijanskih regija.
Gotovo da i nema stranaka (osim krajnje ljevice i krajnje desnice, čiji su razlozi različiti, no te stranke nemaju gotovo nikakav utjecaj u parlamentu) koje nisu za davanje veće autonomije regijama. Možda će ubuduće svih 20 regija imati identičan autonomni status. Pa i Sjeverna liga, čiji su članovi i dvojica predsjednika regija (Lombardije Roberto Maroni i Veneta Luca Zaia), više ne propagira odcjepljenje sjevera od juga Italije. A koliko su i sjeverne regije međusobno različite vidi se i po tome što u Lombardiji nije potreban kvorum za valjanost referendumskog rezultata, a u Venetu je potrebno da se na birališta odazove 50 posto plus jedan upisani birač.
Dakle, dva referenduma, onaj u Kataloniji i ovaj u talijanskim regijama, potpuno su različita, a i atmosfera je drugačija. U talijanskim regijama nitko ne prosvjeduje ni “za” ni “protiv”, a u Barceloni se u subotu okupilo 450 tisuća ljudi koji su prosvjedovale protiv odluke vlade Mariana Rajoya o aktiviranju članka 155. ustava. Rajoy će preuzeti ovlasti katalonskog premijera Puigdemonta kako bi raspisao nove izbore. Puigdemont je za odluku madridske vlade kazao da je “najgori napad od vremena Franca”, španjolskog fašističkog diktatora, te dodao da je riječ o “državnom udaru”. Pozvao je da se sastanak katalonskog parlamenta održi sljedeći tjedan i da se donese odgovor na odluku Rajoyeve vlade.
Ključni ljevica i socijalisti
Katalonske stranke vezane za ljevičarski Podemos već tjednima traže od katalonske vlade da u pregovorima s Madridom nađe rješenje za izlazak iz krize. I gradonačelnica Barcelone Ada Colau i katalonska socijalistička stranka (PSC), koja je dio španjolskih socijalista (PSOE) koji podupiru Rajoya, kritizirale su odluku Madrida. I drugi katalonski gradonačelnici protive se i Rajoyu i PSOE-u. Upravo su stajališta Podemosa i katalonskih socijalista (PSC) važna za odluku koju će donijeti katalonski parlament.
U međuvremenu je Rajoy poslao policiju i civilnu zaštitu u vojarne u Kataloniji, a mnoge je smjestio na kruzere u barcelonskoj luci.
vis niko nikog nevoli