Polovica Hrvata i ne zna da su žrtve nasilja zaštićene posebnim pravima, a nasilje ne prijavljuju najviše iz straha. Svake godine jedan od četiri Europljanina žrtva je kaznenog djela, poručila je Maja Štahan, glavna koordinatorica Nacionalnog pozivnog centra za žrtve kaznenih djela, gostujući danas u Večernjakovoj TV emisiji.
Zbog navedene porazne statistike Europska komisija pokrenula je informativnu kampanju pod nazivom "Držat ću oči širom otvorene" koja se provodi u deset zemalja članica EU, uključujući Hrvatsku, kao dio Strategije o pravima žrtava. Cilj joj je, naglasila je Štahan, osigurati da žrtve mogu potpuno ostvariti svoja prava bez obzira na to gdje se u EU kazneno djelo dogodilo.
Da je situacija ozbiljna, potvrdilo je i istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 4000 ispitanika u dobi od 18 do 30 godina, od kojih 316 iz Hrvatske. Prema rezultatima, 95 posto ispitanika "vjerojatno bi prijavilo kazneno djelo" da su oni žrtve ili da je riječ o kaznenom djelu na štetu djeteta. No taj se postotak drastično smanjuje kad je riječ o rodno uvjetovanom nasilju – njega bi prijavilo tek 71 posto ispitanika.
– Situacija je slična kao i u Europi, ne odlučuju se svi za prijavu zbog različitih razloga. Crna brojka pogotovo kod rodno utemeljenog nasilja dosta je velika, to je brojka onih koji se ne odluče prijaviti nasilje. Uz rodno uvjetovano nasilje vežu se, najčešće, prema našim iskustvima, strah, neinformiranost kao glavni razlozi zbog kojih se takvo nasilje slabije prijavljuje. Uz to utječu i negativna iskustva koja su se i ranije dogodila žrtvi – pojasnila je Štahan iz Nacionalnog pozivnog centra čiji je broj 116006. A upravo u pozivnom centru u Hrvatskoj, koji pozive zaprima anonimno, u prošloj je godini evidentirano 1960, a od otvaranja linije 2013. do kraja 2022. godine ukupno više od 14100 poziva.
– Trudimo se uz pomoć kampanje informirati sve građane o njihovim pravima kojih je mnogo, od toga da pri prijavi kaznenog djela budu u prisutnosti osobe kojoj vjeruju, kao i da imaju pravo na pristup službama za povjerljivu i besplatnu podršku i pomoć, pravo na dobivanje informacija; pravo na sudjelovanje u kaznenim postupcima; pravo na zaštitu i pojedinačnu procjenu; kao i prava članova obitelji žrtve na pristup službama za podršku i pomoć ili pravo na zaštitu, sve do financijske pomoći koju mogu ostvariti – poručuje Štahan.
Osim u Hrvatskoj, kampanja se provodi i u Belgiji, Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Latviji, Mađarskoj, Poljskoj, Rumunjskoj i Slovačkoj.
>> VIDEO Policija javnost o događajima na Platku izvijestila tek treći dan nakon upita novinara
Cijeli narod hrvatski je žrtva nasilja vladajućih stranaka već 30 godina.. Ne znam do kad ljudi misle mirno podnositi ovo nasilje..izgleda da su svi mazohisti