Unutrašnjost ljušture malostonske kamenice biserno bijele je boje, ponekad s raznobojnim mrljama. Meko tkivo ili meso ispunjava veći dio šupljine ljušture i jestivo je bez termičke obrade.
Školjkaš je to nepravilna ovalna oblika, nepravilnih rubova, čvrste građe, asimetričan, nejednakih ljuštura žućkasto ili sivo-smeđe ili žuto-zelene boje s crvenkastim ili ljubičastim obojenjima. Posebnost joj daju jedinstvene okolišne karakteristike Malostonskog zaljeva u kojem se uzgaja i po kojem je dobila i ime, a doprinos, dakako, daju i lokalni školjkari u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Zaljev kamenicama nudi optimalnu količinu i sastav hrane te izvrsnu kvalitetu morske vode. Pogoduje im jak dotok slatke vode i nutrijenata nižeg saliniteta. Postupak zaštite naziva Malostonske kamenice započeo je 2017. godine, kad je Ministarstvo poljoprivrede zaprimilo zahtjev za zaštitu od udruge Stonski školjkari.
Povijesni podaci kazuju da se konzumirala i u vremenu Dubrovačke Republike, a iz tog razdoblja ostali su i pisani tragovi o organiziranom uzgoju.