Nakon povratka predsjednika Mesića iz Grčke razgovarali smo s njim o nekim aktualnim događanjima proteklih dana.
Sporazum o arbitraži je potpisan, ali ste izrazili i rezerve oko izbora arbitara?
Odlučio sam javno upozoriti na ono što nije u samom tekstu Sporazuma, a tiče se rada arbitražnog suda, a to je lista arbitara. Mislim da se tu još može intervenirati. Hrvatska i slovenska strana mogu predložiti određeni broj sudaca, arbitara, svaka država sa svoje strane i onda neka se od tih predloženih izabere arbitražni sud. Smatram da to trebaju biti ljudi koji su se potvrdili u pitanjima razgraničenja i koji su stručnjaci međunarodnoga pomorskog prava, dakle stručnjaci Međunarodnog suda u Haagu, Međunarodnog suda za prava mora u Hamburgu ili vrhunski stručnjaci koji su već sudjelovali u arbitražama.
Polančec vas je izričito prozvao kao zaštitnika u aferi Podravka.
Ne znam zašto taj dečko tako reagira. Išao sam na stotine otvaranja objekata jer sam na taj način davao podršku gospodarstvu. Kada mi je Srđan Mladinić došao i rekao da se preinvestirao i da ima financijskih problema, prvo sam ga uputio u HBOR, potom u Podravku. Rekao je da u HBOR-u ima kredit, a i da je Podravki dužan 65 milijuna kuna. Zajedno smo nazvali Šestaka u Podravki i on je rekao da mu ne može dati više ništa dok ne vrati dug. I na tome je ostalo.
Navodno postoji ispis poziva iz vašeg ureda iz kojih se vidi da je netko, nakon što je buknula afera, četiri puta zvao Šestaka?
Vjerojatno je netko iz ureda zvao, ali radi toga da se informira. Ništa drugo. Pa, nismo mi sudjelovali u tim transakcijama niti je bilo ikakvog pritiska na bilo koga.
Jedno vrijeme ste inzistirali na otkrivanju tajnih računa? U kojoj je to fazi? Kako s kojim računom. Imamo nešto otkrivenih i na njima je dosta novca. To je u onim zemljama čije su nadležne službe mogle dobiti uvid u bankine račune - poput Švicarske, Cipra i Austrije. Od nekih još očekujemo suradnju, ali neke banke to još ne dopuštaju. Zadovoljan sam tamo gdje je došlo do međunarodne suradnje i mislim da će biti rezultata, ali nisam zadovoljan našom Državnom revizijom. Ako u svim ovim aferama Državna revizija nije našla odgovornu osobu, onda je kao takvu treba ukinuti, napraviti nešto drukčije. Ne može revizija reći da je otkrivena nezakonitost i da se tu priča završi. Iz revizije treba ići ime i prezime odgovorne osobe DORH-u i onda bi ta revizija imala smisla.
Bandić bi se navodno u četvrtak trebao izjasniti oko predsjedničke kandidature. Kako ocjenjujete njegovo poigravanje s javnošću i strankom?
To gledam iz dva rakursa. Iz jednog je zanimljivo da Bandić mjesecima vodi kampanju koja njega i njegov izborni stožer ništa ne košta. Iz drugog mi se čini da se na taj način čovjek potroši, a sada kada kreće prava utakmica treba dati nešto novo, imati viziju, motivirati i mobilizirati birače. Mogu vam reći samo jedno: nikada mi nije rekao da će se kandidirati, ali nikada nije rekao ni da se neće kandidirati.
Puno se priča o Sanaderovu povratku. Znate li nešto o tome?
Sa Sanaderom sam se čuo kada sam bio u New Yorku i tada smo dogovorili večeru u Zagrebu, ali zbog zgusnutog rasporeda je još nismo realizirali. Sanader je pokazao da je homo politicus. Istina, iz politike je izašao na neuobičajen način, ali upravo zato jer je homo politicus - vjerujem da se jednog dana može vratiti. To je realno očekivati, ali ipak je još prerano.
A nakon predsjedničkih izbora?
Po meni je i to još prerano.
Kada u veljači postanete doživotni bivši predsjednik, preuzimate i sve ono što toj funkciji pripada. Možete li utjecati na visinu proračuna ili mjesto na kojem će vam biti ured?
Ne mogu, o tome će odlučiti Vlada. Ako je netko smatrao da bivši predsjednik treba nestati s političke scene, iako to nije običaj u demokracijama, onda je to trebalo reći kada se zakon donosio. Pa nije to napravljeno za mene. Svuda u demokratskom svijetu bivši šefovi države imaju dignitet i zaštitu. Za vrijeme mandata moraju se izložiti, povući poteze koji nisu svima po volji. I što kada odu s funkcije? Treba ih ostaviti nezaštićene, na meti nekog bolesnika koji misli da će svoje probleme riješiti napadom na bivšeg predsjednika?
Očito oni koji kritiziraju zaštitu i dostojanstvo bivšeg predsjednika, u stvari žele da mu život bude ugrožen. Oni koji raspravljaju o tom budžetu raspravljaju o minornoj stvari. To nije nikakav poseban trošak. Ali, pitam ja vas - koliko je do sada utrošeno samo na pelješki most, čak i prije nego što je donesena odluka o izradi projektne dokumentacije. Neka se govori zašto su neke investicije napuhane do neizmjernih visina, neka se uzme način na koji se provode natječaji za milijunske iznose kada se radi o velikim nabavama. Kako je moguće da se poslovi naštimavaju ovisno o tome tko će članovima uprave kupiti automobile.
Sve je to u cijeni posla koji onda netko drugi plaća. Ali o tome se ne govori nego se govori o predsjednikovu osiguranju. Pa, onda, ubijte bivšeg predsjednika i nema nikakvog troška. Očito bi time svi problemi bili riješeni.
@ARKA Tako je,trebao bi se Sanader vratit tak da mogu još kojeg generala \"locirat,uhapsit i sprovest Hagu\"(riječi Šeksa).