Pozvao na razgovor

Milanović o ćirilici: Tu se ništa ne može promijeniti!

Zoran Milanović (1)
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/16
10.10.2013.
u 10:15

Kao što se kao Hrvat zalažem za prava manjina, tako se i u BiH zalažem za prava onih koji su u manjini. Imamo iste kriterije i kod kuće i u inozemstvu – rekao je Milanović.

Na današnjoj sjednici Vlade, među ostalim, raspravljalo se o privatizaciji Hrvatske poštanske banke i Croatia osiguranja.

Na početku sjednice premijer Zoran Milanović komentirao je skidanje dvojezičnih ploča u Vukovaru i kazao da je Hrvatska pravna država.

– Bez razlike, na bilo kojem dijelu svog teritorija Hrvatska je pravna država. Ovo što radimo, radimo zato što to želimo. Kao što se kao Hrvat zalažem za prava manjina, tako se i u BiH zalažem za prava onih koji su u manjini. Imamo iste kriterije i kod kuće i u inozemstvu – rekao je Milanović.

– Žao mi je ako nekome smeta da  se drugo pismo koristi na javnim zgradama, ali mi tu nemamo izbora. Ni nažalost, ni na sreću, to tako mora funkcionirati – rekao je Milanović i rekao da je spreman razgovarati i sa "stožerom", iako smatra da je taj pojam iz rata, a ne iz mira. 

"Stožer je vojni pojam"

– Ne sviđa mi se taj pojam stožer jer je to vojni pojam. Razgovarat ću s ljudima iz Vukovara, ali zakon je zakon i ustrajat ćemo na njegovoj provedbi. Možemo ljudski razgovarati, ali s ljudima iz Vukovara, a ne s onima koji dolaze "izvana" – kazao je Milanović te dodao kako mogu razgovarati, ali "zakon je zakon".

Vlada je dala mišljenje Saboru o prijedlogu trećine zastupnika da se odgodi postavljanje dvojezičnih natpisa na javne institucije u Vukovaru i to do sljedećeg popisa stanovništva.  Ministar uprave Bauk kazao je da Vlada ne podržava prijedlog trećine zastupnika. Bauk je objasnio kako Hrvatska to ne može prihvatiti zbog odredbi Zakona o pravima nacionalnih manjina, kao i međunarodnih povelja o zaštiti manjina i njihovih jezika.

– Godine 2004. RH je sklopila nekoliko bilateralnih sporazuma kojima se obvezala štititi manjine, među ostalim i sa Srbijom i Crnom Gorom – rekao je Bauk. – Vukovar je unatoč nepostojanju zakonske obveze svojim statutom to pravo propisao srpskoj nacionalnoj manjini – podsjetio je Bauk na odluku od 14. srpnja 2009. godine.

– U posljednjem izvješću o monitoringu EU, EK je pozdravila napore za ravnopravnu primjenu ćirilice u Vukovaru – rekao je Bauk i dodao da Vlada smatra kako je prijedlog protivan Ustavu i drugim zakonima, konvencijama i sporazumima.

"Prijedlog protivan i Deklaraciji o Domovinskom ratu"

– Smatramo da je predloženi prijedlog protivan i Deklaraciji o Domovinskom ratu – rekao je Bauk. – Ovakvo mišljenje bi vjerojatno uputila i Vlada od 2004. godine do 2011. godine, a sada su potpisnici ovakvog prijedloga, ali to je njihov problem – zaključio je Bauk.

- Vladina ustavna uloga je provođenje zakona koje Sabor donese. Nema odgode primjene dvojezičnosti u Vukovaru - rekao je Bauk i dodao kako dvojezični natpisi u Vukovaru omogućuju manjinama očuvanje vlastite kulture i identiteta, u skladu sa duhom snošljivosti.

Vlada je HŽ Infrastrukturi odobrila zajam kod EBRD od 40 milijuna eura.

>>Linić: Vlada je svoje napravila, sad je red na privatnicima!

>>Vlada o investitorima: Šeika ne pitate je li bio kažnjavan!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije