Najveća zamjerka prijedloga Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji, koji je ušao u saborsku proceduru, svakako je predviđanje kojim je oplodnja ograničena na najviše 12 jajnih stanica, unatoč tome što takvo ograničenje nema niti jedna europska država - poručili su brojni stručnjaci okupljeni na okruglom stolu.
– Prijedlogom ovog Zakona jasno je da je postignut napredak no ipak protivim se ograničenju na dvanaest jajnih stanica. Takva ograničenja se ne mogu samo tako grubo ugraditi u Zakon - poručio je doktor Erden Radončić, specijalist ginekologije i opstetricije. Da dobru “kliničku praksu” spomenuto ograničenje ne drži vodu poručila je i specijalistica ginekologije Romana Dmitrović.
– Odluka koju ću donijeti bit će teška ali siguran sam da ovaj zakon bolje štiti zametak od postojećeg. Obećao sam da ću ga donijeti i eto trenutno je na javnoj raspravi zato što su nam svi prijedlozi i komentari važni i svakako će biti uvaženi – poručio je okupljenima ministar zdravlja Rajko Ostojić. U sporne točke zakona svakako se ubraja i činjenica da donacije nisu anonimne, kao i uvedeno dobno ograničenje ali i ograničenje broja postupaka.
Na okruglom stolu sudjelovale su i žene koje su već imale iskustva, ili su na medicinski pomognutu oplodnju odlazile u klinike susjednih država. No, njihova pitanja uglavnom su ostala bez preciznih i konkretnih odgovora.
Dijete nije ničije pravo nego mogućnost i bilo bi dobro da od toga podju u svojim neosnovanim kritikama i zahtjevima. I to je mogućnost u skladu s mogućnošću društva. Već za primjenu Milanovićevog zakona izdvojena financijska sredstva premašena su za oko 50 %. Ako prodje ovaj zakon predviđenih 40 milijuna kuna biti će daleko premalo. Ja sam za to da svi imaju sva prava i sve mogućnosti u skladu sa suvremenom tehnologijom, ali ne nauštrb tudjih prava i mogućnosti preventive i liječenja. Žalosno i primitivno.