Projekt gradnje velike energane na drvnu biomasu u poslovnoj zoni Koprivničkog Ivanca, sela u kojemu živi bivši potpredsjednik Sabora i prvak HSS-a Josip Friščić, dobio je ozbiljnog protivnika. Ministrica zaštite okoliša Mirela Holy jučer je ustvrdila da gradnja toga postrojenja nije isplativa jer u blizini nema većeg izvora pogonskog goriva.
Pokraj Čokolina
"Friščićevoj termoelektrani" već su se usprotivili koprivnička uprava i lokalno komunalno poduzeće Komunalac podnijevši upravne tužbe protiv dopusnice za postrojenje koju je u ekspresnom roku, uz očito političko "podmazivanje", bio donio bivši državni tajnik za zaštitu okoliša Nikola Ružinski (HSS). Protiv lokacije je i Podravka jer bi se u blizini njezinih pogona za proizvodnju dječje hrane spaljivale velike količine drvnog otpada.
Ministrica Holy sada kaže da bi studija utjecaja na okoliš trebala proći dodatnu reviziju.
Investiciju od, navodno, 70-tak milijuna eura pokrenula je njemačka tvrtka E-two-energy prije tri godine, kada je njezin direktor bio kontroverzni HSS-ov tajkun Borislav Hrlec, a lani je za 10 milijuna kuna od općine K. Ivanec kupila zemljište. Hrlec je u međuvremenu smijenjen iz nerazjašnjenih razloga, a novi direktor Jürgen Steinke je najavio da će gradnja termoelektrane početi u rujnu 2011.
Iz Ministarstva zaštite okoliša dobili smo zanimljivo tumačenje formalne pozicije u kojoj je trenutačno taj projekt. Dosad se smatralo – a tako se postavljao i investitor – da su dokumenti koje je izdao Ružinski pravovaljani temelj za ishođenje potrebne dokumentacije za početak gradnje.
Nije pravomoćno
"Nakon provedenog postupka, 21. srpnja 2010. godine izdano je rješenje o prihvatljivosti navedenog zahvata za okoliš. Navedeno rješenje nije pravomoćno jer se vode upravni sporovi...", piše u odgovoru iz Ministarstva.
Drugim riječima, nova ekipa u Ministarstvu drži da ne postoje pravni temelji za početak realizacije energetskog projekta, što priču vraća gotovo na početak.
U E-two-energyju u tri dana nisu našli vremena da odgovore na pitanje što je razlog odgode, znaju li za novi stav Ministarstva i jesu li, možda, digli ruke od termoelektrane.
Glavni prigovori protivnika postrojenja jesu lokacija, ekonomska neisplativost zbog premalo sirovine i neiskorištenja termalne energije te neprihvatljiva prometna frekvencija, što ga sve čini potencijalnom ekobombom.
Božidar Vrabelj, načelnik K. Ivanca, jučer je kazao da ne zna za novi stav Ministarstva zaštite okoliša.
– Projekt je uznapredovao, njegov tijek ide normalno i ne vidim posebne zapreke. Blokada bi bila neopravdana, neposlovna i gospodarski štetna, ne samo za općinu nego i za državu, jer riječ je o dobivanju energije iz obnovljivih izvora – ustvrdio je Vrabelj.
Da ništa od toga biti neće to je znao i sam Friščić i HDZ, ali to je bilo sve pred izbore pogotovo radna mjesta se ne sječate da su obečavali brda i doline.