Na Prvom programu u 20 sati, baš u lijepi čas, pojavio se radio-reporter Vojo Šiljak u još jednom nastavku svojeg grozno servilnog, nepotrebnog, praznog i dosadnog serijala „Svjedoci vremena“. Ušao je u stan u kojem je u bijeloj košulji, kravati i odijelu sjedio g. Budimir Lončar (90), jedan iz druge lige Titovih diplomata, koji bi bar na temelju svojeg dugog života mogao ispričati koju zanimljivost, ali nismo mi večeras bili te sreće.
Reporter Šiljak, kao i svi njegovi dosadašnji seniori, zapeo je s Lončarom u nekakvom njegovom nepostojećem prošlom vremenu u kojem se ništa nije događalo. Razgovor je zaključen velikom tugom velikog Lončara nad tim što se Jugoslavija nije mirno raspala, što danas, 25 godina poslije, zvuči kao perverzno poigravanje žrtvama palim za nezavisnost Hrvatske. Jedino zanimljivo u cijelom razgovoru je bilo to da se u pola razgovora B. Lončar odjednom, skoro u pola rečenice, pojavio u nekakvoj sportskoj košulji neodređene boje, bez kravate i sakoa. Zanimala nas je drama između dva presvlačenja (je li bilo svađe ili padanja u nesvijest), ali Šiljak se suzdržao od bilo kakvog tumačenja ovog čudnog događaja. Diplomat Lončar naglo se presvukao poslije svojeg malog predavanja o ulozi čiste košulje u osnovama diplomacije, koje je svladao u svojoj prvoj službi u New Yorku.
Na početku razgovora već se ispostavilo da se govornika ne smije prekidati, jer on onda gubi nit, pa ga je Šiljak sat vremena pustio da priča, bez potpitanja. Dakle, u New Yorku prije 50 godina je bio konzul koji je g. Lončara uputio da svaki dan mijenja košulju i da čisti cipele, a i kosu da pere svaki dan,“ jer tako rade Amerikanci“. Šiljak je ove grozne banalnosti pažljivo slušao kao da će sutra u diplomaciju. Njegov domaćin jako se zabunio pridavajući mu osnove bon-tona i osobne higijene pod osnove diplomacije, a HRT nam je bez ikakve zabune ponudila prazna čavrljanja kao pouku i zabavu u svojem udarnom terminu.
>> Ozna je odmah nakon rata uništila svaki otpor prema Titovoj vlasti
Bude žali što se je Jugoslavija raspala, bez obzira mirno ili ne. Britanski povjesničar Carol Hodge navodi u svojoj knjizi "Britain and the Balkans", da se je profesionalni savjetnik Predsjednika RH osobno angažirao na uvodjenju embarga na uvoz oružja u Hrvatsku. U drugim državama bio bi optužen za veleizdaju, a kod nas ga se na sve moguće načine nagrađuje i uvlači mu se u...