Krvavi sukobi u Zimbabveu

Mrtvi i ranjeni na ulicama Hararea

Zimbabwe
Foto: Reuters/PIXSELL
1/4
03.08.2018.
u 13:16

Dok izborno povjerenstvo već četvrti dan broji glasove, oporba je proglasila svoju pobjedu, a vojska najavljuje uhićenja svih onih koji unaprijed objavljuju rezultate

U glavnom gradu Zimbabvea Harareu situacija je kaotična – mrtvi i ranjeni leže na ulicama. Nakon sukoba vojske i oporbenih prosvjednika u kojima su ubijene tri osobe na ulice je izašla vojska koja patrolira gradom i sprečava nove sukobe. Međutim, iako se situacija malo smirila, analitičari su uvjereni kako će se prosvjedi nastavljati te eskalirati u sukobe.

Optužbe za lažiranje

Naime, sukobi su izbili dva dana nakon održavanja parlamentarnih izbora, s čijim se ishodom mnogi ne mire. Na ulice Hararea izašla je vojska nastojeći odande rastjerati prosvjednike koji vladajuću stranku ZANU-PF (Zimbabve afrička nacionalna unija – Patriotski front) na čelu s novim predsjednikom Emmersonom Mnangagwom, optužuju za pokušaj lažiranja izbora.

Pristaše opozicije tvrde da su izbori namješteni kako bi na vlasti ostala ista stranka koja zemljom vlada još od proglašenja neovisnosti početkom osamdesetih godina, a nadali su se kako će odlaskom Roberta Mugabea, koji je na vlasti kao premijer ili predsjednik bio punih 40 godina, u zemlji zavladati promjene.

Foto: Reuters/PIXSELL/Ilustracija

Ovo su prvi slobodni izborima otkad je višedesetljeni diktator Zimbabvea Robert Mugabe svrgnut s te pozicije, nakon što su vojnim udarom, pristaše vojske napravile “korekciju vlasti bez krvoprolića”, a 93-godišnji Mugabe je tada podnio ostavku. Do vojne intervencije došlo je nakon što je Mugabe otpustio svog zamjenika Emmersona Mnangagwu. Učinio je to kao uslugu svojoj supruzi Grace u sukobu oko nasljedstva na vlasti. Mnangagwa se dugo smatrao Mugabeovim nasljednikom, ali na tu poziciju Mugabe je želio staviti svoju ženu.

“Uspostava reda i mira”

Za nerede novoizabrani predsjednik Mnangagwa okrivljuje oporbeni Pokret za demokratsku promjenu i njezina čelnika Nelsona Chamisu, svojega glavnog protivnika na predsjedničkim izborima. Ministar pravosuđa Zimbabvea Ziyambi Ziyambi rekao je da je vojska raspoređena po ulicama kako bi rastjerala nasilne prosvjednike i vratila “red i mir”.

“Vojska nije tu da zastraši narod, nego da uspostavi red i mir. Oni su ovdje kako bi pomogli policiji’’, naglasio je Ziyambi.
Nemiri i prosvjedi počeli su nakon što je Chamisa kazao da je on pobjednik izbora. Zimbabveanska oporba proglasila je pobjedu svog kandidata već u prvom krugu predsjedničkih izbora nad aktualnim čelnikom zemlje Emmersonom Mnangagwom, izazvavši bijes vlasti koje su zaprijetile uhićenjem onima koji objavljuju rezultate dok još traje prebrojavanje glasova.

Oporba optužuje izborno povjerenstvo da namjerno odgađa objavu rezultata izbora održanih u ponedjeljak kako bi promijenili ishod u korist vladajuće stranke.

Prosvjed protiv Mugabea

Zimbabwe
1/8
Ključne riječi

Komentara 3

ST
Startrack
01:37 04.08.2018.

Kakvi covjece amerikanci. Nekadasnju najrazvijeniju drzavu Afrike, pod imenom Rodezija, ovaj Mugabe je doveo do najsiromasnije drzave na svjetu.. Sta stime ima Amerika. Nebi platili karte za politicare da odu tamo, ne vrijedi ni toliko.

DU
Deleted user
23:14 03.08.2018.

Mugabe odlazi, sada Amerikanci sada preko svojih podanika pokušavaju preuzeti kontrolu nad državom. Toj oporbi je najbolja fora kada pričaju o slobodi i demokraciji, kada dođu na vlast od demokracije i slobode ostati će samo riječi u sjećanju. . Većć viđena priča diljem svijeta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije