Suša kakva je ove godine pogodila Istru ne pamti se u posljednjih pedesetak godina. Razina vode u akumulacijskom jezeru Butoniga, jedinom vodenom resursu koji opskrbljuje većinu poluotoka, na najnižoj je razini dosad, samo 33 metra nad morem, što je, prema preporukama nadležnih institucija, i donja granica dopustiva za korištenje. Špica je turističke sezone, samo prošlog vikenda ušlo je 170 tisuća novih turista, a na snazi je prvi stupanj redukcije vode, zbog čega su zatvoreni tuševi na plažama, vodeni parkovi u kojima se koristi slatka voda, autopraonice. Zalijevanje je odavno zabranjeno, kao i automatsko navodnjavanje, no problem je i što voda iz slavina više nije bistra pa to zabrinjava građane. Istarski vodovod Buzet od Hrvatskih voda dobio je dozvolu za korištenje dodatnih resursa vode sve dok je zdravstveno ispravna, no do kada će to biti, ne zna se, a kiše nema u prognozama ni u idućih desetak dana.
Izdržati do 20. kolovoza
– Nadamo se da do drugog stupnja redukcije vode neće doći, barem ne u kolovozu. Prema posljednjem mjerenju, a nakon uvedenog prvog stupnja redukcije, potrošnja vode smanjena je od 10 do 15%. Građani, turisti i hotelijeri pridržavaju se mjera pa bismo se, ako ne bude kiše do kraja kolovoza, mogli izvući bez redukcije drugog stupnja do 20. kolovoza. Tada pada i broj turista pa će se smanjiti i opterećenje vodovodne mreže – objašnjava direktor TZ Istarske županije Denis Ivošević.
No, suša je, osim za turizam, pogubna i za poljoprivredu. Milan Antolović, županijski pročelnik za poljoprivredu, kaže da su procjene dosadašnjih šteta od suše u tijeku te da će idućih dana, nakon što stignu sva izvješća, proglasiti elementarnu nepogodu.
Najugroženije su ratarske kulture i povrće koje se više ne zalijeva, osipaju se i plodovi s maslina, a najteže je na jugu Istre u plitkoj crvenoj zemlji i širem području Čepića, koje je prošle zime pogodila i bura te zimska suša i gdje se kukuruz posve osušio. Moreno Coronica, vinar i vinogradar s Bujštine, kaže da ne pamti dvije sušne godine zaredom. Njegovih 100.000 čokota loza nalazi se na 21 hektaru duboke crvene zemlje koja samo donekle drži vlagu u dubini.
– Na crnim sortama skidali smo urod kako bismo olakšali lozi da preživi sušu, a bijele malvazije još se dobro drže. List još ne žuti, no koliko će još izdržati, ne znam. Bojim se, najviše desetak dana – procjenjuje Coronica. Planira bušiti zemlju i tražiti vodu jer su, kaže, suše postale prečeste.
O javnoj vodoopskrbi ovisi i maslinar Klavdijo Ipša iz okolice Oprtlja, koji je u maslinike uveo navodnjavanje.
Masline otpadaju
– Godina nije bila rodna pa masline nisu prepune, desetkovala ih je tuča, a sad zbog suše otpada i ovo malo ploda. Nasadi na bijeloj zemlji još se kako-tako drže jer ona bolje zadržava vlagu. No, mlade masline na crvenoj zemlji u katastrofalnom su stanju. Grane su obješene i bojim se najgorega. Navodnjavanja "kap po kap" morali smo prekinuti zbog redukcije – kaže maslinar. Meteorološke prognoze ni do kraja ovog tjedna ne pokazuju ciklone, no Istrani se nadaju kiši oko Velike Gospe, koja uvijek znači i kraj velikih vrućina.
samo da ne fali malvazije...za našeg prča...