Kad se donesu prve presude kojima će roditeljsku skrb izgubiti onaj koji je manipulirao svojim djetetom i onemogućavao mu da viđa drugog roditelja, svaki će roditelj u razvodu početi voditi računa što radi svom djetetu kad se preko njegovih leđa razračunava s bivšim bračnim partnerom. Uvjereni su u to ministrica Milanka Opačić i članovi radne skupine za izradu novog Obiteljskog zakona, o čijem su nacrtu prijedloga raspravljali jučer u Ministarstvu socijalne politike i mladih.
Suradljivi i oni drugi
– Godinama imamo sve više djece zlostavljane pri razvodu roditelja, djece kojima sustav ni silnim vještačenjima ne može pomoći. Ovim zakonom ponajprije štitimo dijete u razvodu, zaustavljamo sve brojnije tužbe koje država gubi na Sudu za ljudska prava, ali i implementiramo konvencije koje je Hrvatska potpisala, a nije ih provodila. Konvencije o pravima djece i osoba bez poslovne sposobnosti zaživjet će u praksi ovim zakonom – najavila je Milanka Opačić.
Radna skupina je tijekom 30-dnevne javne rasprave, koja istječe 8. rujna, prihvatila 86 prijedloga udruga i pojedinaca.
Neke stvari koje su funkcionirale na marginama zakon promiče kao osnovna pravila ponašanja pa tako pri razvodu medijacija postaje obvezna, a roditelj koji medijaciju ignorira bit će zato i kažnjen.
– Onaj pak koji surađuje i ima želju dogovorno se dalje brinuti o zajedničkoj djeci, pogodan je i za samostalno odlučivanje. Sporazum koji donesu roditelji sud će samo ovjeriti i neće ulaziti u njegove detalje, dakako, pod uvjetom da taj sporazum nije na štetu djeteta – objašnjava doc. dr. sc. Branka Rešetar s Pravnog fakulteta u Osijeku, voditeljica radne skupine za izradu Obiteljskog zakona.
Obvezna edukacija
Roditelji će prije rastave braka proći obaveznu edukaciju kako bi im se pomoglo da postignu sporazum i da im se djeca ne moraju vještačiti.
Postavljena je i granica za uzdržavanje – do 26 godina, a uzdržavana će djeca do 1. studenoga u godini morati informirati roditelja-uzdržavatelja o svojem akademskom uspjehu.
Svoje je mišljenje o Obiteljskom zakonu iznijela i pravobraniteljica za djecu. Upozorila je da je zakon od 555 članaka, koliko ih ima, "mrcina od zakona" i kako bi za njegovu provedbu trebalo 50 posto više ljudi u sustavu nego što ih je zaposleno. Navodi i kako pozdravlja sudjelovanje djece u postupcima, ali zabrinjava je odredba po kojoj je obveza suda čuti mišljenje djeteta starijeg od 14 godina. Dijete po konvenciji ima mogućnost izbora, dakle načelo dobrovoljnosti nužno je u ovom slučaju, a ovakvom formulacijom na dijete se stavlja prevelika odgovornost.
>>'U tezama za novi Obiteljski zakon više se štiti brak nego obitelj'