Na društvenim mrežama posljednjih su dana veliku pozornost izazvale fotografije žutih bubamara koje su se, tvrde Riječani, raširile po cijelom gradu. Uz žute bubamare, mnogima probleme stvaraju i smrdljivi martini. Kada je riječ o žutim bubamarama, mnogi su se Riječani uznemirili zbog tvrdnji da uopće nije naša, 'domaća' bubamara nego je riječ o kukcu koji je stigao – iz Kine.
U riječkom Prirodoslovnom muzeju, na upit Novog lista ima li razloga za paniku i jesu li zaista ovi kukci, kako neki tvrde, opasni, kažu da razloga za brigu nema. Smrdljivi martini i bubamare jednostavno se spremaju za zimu, to jest za hibernaciju i traže tople prostore, objašnjavaju.
– Kukci koji ne podnose hladnoću s prvim nižim temperaturama traže toplija staništa za prezimljavanje, a zatvoreni prostori idealni su za to. Pogotovo ako su mračni i ako u njima ima još i hrane. Ljeti se navedeni kukci nalaze u prirodi, u travi ili grmlju, gdje se i hrane i stoga su nama uvjetno rečeno nevidljivi – pojašnjava Marin Kirinčić iz Prirodoslovnog muzeja Rijeka.
Potvrđuje i činjenicu da je sve više stranih vrsta u nas, ali to je jednostavno tako – proces globalizacije i umrežene trgovine odražava se i na biosvijet. Žuta bubamara je čak i uvezena u Europu zbog svoje korisnosti kod uništavanja biljnih ušiju na usjevima, govori Kirinčić.
Ni jedan od ovih insekata nije opasan, samo ih ne treba dirati. Preporuka je u ovo vrijeme držati prozore i vrata zatvorenima ili sve otvore zaštititi mrežicom. Poželjno je i provjeravati odjeću koja se sušila na otvorenome. Navodno češnjak i metvica mogu poslužiti u svrhu zaštite doma.
Pogledajte video: Kako se jednostavno riješiti zadaha od češnjaka?
Zanima me da li je za zaštitu od kineskih Bubamara dovoljan domaći češnjak ili treba kineski iz Kauflanda