Ubrzani način života, stres i loše navike dovode do sve većeg porasta broja oboljelih od dijabetesa, koji je u Hrvatskoj već zauzeo treće mjesto na popisu uzročnika smrti, ispred svih onkoloških bolesti. Od 2019. godine Hrvatska je na prvom mjestu u Europi po smrtnosti od dijabetesa pa stručnjaci uoči Svjetskog dana šećerne bolesti 14. studenog upozoravaju na jednu od najvećih zdravstvenih prijetnji suvremenog svijeta.
- Prema podacima HZJZ-a u 2021. godini umrlo je čak 15.613 osoba sa šećernom bolešću, a svaka četvrta umrla osoba te godine imala je šećernu bolest. - navodi doc. Tomislav Bulum, specijalist interne medicine, endokrinolog i dijabetolog.
Dijabetes tipa 2 je bolest u kojoj tijelo više ne može samostalno razgraditi šećer u krvi što rezultira povišenim razinama šećera u krvi. Njoj prethodi predijabetes, stadij koji, ako se na vrijeme dijagnosticira, nudi priliku za sprječavanje ili odgodu šećerne bolesti. S obzirom da u tom razdoblju nema jasnih simptoma, procjenjuje se da će preko 70% ljudi s predijabetesom na kraju razviti dijabetes tipa 2. Upravo zato potrebno je voditi se savjetima stručnjaka na putu do prevencije ove bolesti.
VEZANI ČLANCI:
- Šećerna bolest tipa 2, kao najčešći oblik šećerne bolesti koja je usko povezana s prekomjernom tjelesnom težinom i koju ima oko 90% oboljelih, razvija se polagano te značajan broj oboljelih od šećerne bolesti tipa 2 dugo ostane nedijagnosticiran. Procjenjuje se da je broj oboljelih od šećerne bolesti u Hrvatskoj veći od 534.000, a od toga broja je 58% osoba s otkrivenom bolešću. Stanje povećanog rizika za razvoj šećerne bolesti nazivamo predijabetes i on predstavlja metabolički poremećaj u kojem je vrijednost glukoze u krvi viša od normale, ali nedovoljna za postavljanje dijagnoze šećerne bolesti. Oko 25 % osoba starijih od 65 godina ima šećernu bolest, čak polovica starijih od 65 godina ima predijabetes, a očekuje se da će se broj starijih osoba s predijabetesom i šećernom bolešću i dalje povećavati u nadolazećim desetljećima. Pravovremenom dijagnozom i liječenjem ne samo šećerne bolesti već i predijabetesa smanjujemo rizik razvoja kroničnih komplikacija, invaliditeta te kardiovaskularne smrtnosti u tih osoba - dodaje doc. Tomislav Bulum.
Sportskim rječnikom rečeno, loše navike i slaba informiranost jedni su od glavnih “suparničkih igrača” u utakmici protiv dijabetesa. Dobra je vijest da se na njih može samostalno utjecati, ističe liječnik, a ključno je prepoznati vlastite loše navike.
- U Hrvatskoj u populaciji osoba starijih od 18 godina čak 27% žena i muškaraca je pretilo, što je više u odnosu na zemlje u okruženju. Nadalje, čak 65% odraslih u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu težinu, najviše u Europi - upozorava doc. Bulum. Najčešći uzročnici dijabetesa tipa 2 su pretilost, loša prehrana i pušenje (pušači su u 30-40% većoj opasnosti od razvijanja šećerne bolesti od nepušača).
VEZANI ČLANCI:
- Osobama kojima se utvrdi predijabetes temeljna preporuka je promjena životnih navika i to kroz fizičku aktivnost i redukciju kalorijskog unosa, s ciljem smanjenja prekomjerne tjelesne težine što može smanjiti rizik razvoja šećerne bolesti za 40-70%.
Redovitije vježbanje, zdravija prehrana, prestanak pušenja i osam sati sna svake noći važni su načini na koje osoba može smanjiti rizik od razvoja predijabetesa i napredovanja u dijabetes tipa 2.
- Uz promjenu životnih navika od 2019. godine preporučuje se i terapija metforminom, lijekom koji je zlatni standard i prvi lijek u liječenju oboljelih od šećerne bolesti tipa 2. Pandemija šećerne bolesti predstavlja veliki javnozdravstveni problem s obzirom na razarajući učinak njezinih komplikacija koje su najvažniji uzrok invaliditeta i smrtnosti u tih osoba te je važno na vrijeme dijagnosticirati osobe sa predijabetesom, stanjem povećanog rizika za razvoj šećerne bolesti, jer se kod njih intervencijom u smislu promjena životnih navika i terapijom metforminom može značajno smanjiti rizik odnosno spriječiti razvoj šećerne bolesti - zaključuje doc. Bulum.
U današnje vrijeme kad tehnologija postaje sastavni dio liječenja, velika pomoć osobama u riziku od dijabetesa, do posjeta liječniku, može biti posjet Everystepindiabetes stranici uz jednostavno rješavanje kratkog testa od samo devet pitanja uz pomoć kojeg je moguće u manje od dvije minute saznati je li osoba u riziku od razvoja šećerne bolesti odnosno dijabetesa tipa 2 te što je dalje potrebno poduzeti kako bi se ovo stanje zaustavilo ili odgodio nastup dijabetesa tipa 2. Test je dostupan i kroz mobilnu aplikaciju PREVENCIJAŠB2, dostupne na App storu ili Google Play storu.
VIDEO Veliki uspjeh zagrebačkih liječnika: "Obavili smo četiri transplantacije srca u tjedan dana, nema mnogo institucija koje se mogu time pohvaliti"