SRCE NAŠEG EKOSUSTAVA

Najveća prijetnja našim šumama i turističkoj sezoni ovog ljeta jest - nemar

Šumski požar
Foto: Shutterstock
1/7
11.07.2023.
u 09:22

Opušak koji ste pokupili za sobom, staklo koje ste bacili u smeće ili plamen koji je ugašen do kraja, jednostavne su radnje, a mogu biti presudna protupožarna mjera

Lijepa Naša je zemlja blagoslovljena raznolikim ekosustavima, krajolicima koji oduzimaju dah i bujnim šumama. Međutim, opasnost od šumskih požara je velika, ugrožava ne samo prirodne ljepote već i živote i egzistenciju ljudi. Kako se klimatske promjene pojačavaju, a ljudske aktivnosti nastavljaju predstavljati rizike od požara, neophodno je provesti sveobuhvatne mjere za učinkovito sprječavanje i upravljanje šumskim požarima.

Uzroci šumskih požara u Hrvatskoj

Šumske požare u Hrvatskoj uzrokuju priroda i ljudi. Prirodni uzroci uključuju uglavnom udare munja tijekom oluja, dok ljudski čimbenici ipak čine većinu incidenata. Stručnjaci procjenjuju kako bi se otprilike 90% svih vatrogasnih intervencija vezanih uz vatru u šumama moglo izbjeći da ljudi više brinu o svojim postupcima u prirodi. I dok na prirodne čimbenike ne možemo utjecati, na ljudske itekako možemo. Uzroci povezani s ljudskim djelovanjem uključuju nemarno odlaganje opušaka i upaljača, ostavljanje logorske vatre bez nadzora, nepravilne poljoprivredne prakse, namjerne paljevine i nemar tijekom čišćenja ili spaljivanja zemljišta. Česti je uzrok šumskih požara posebno apsurdan i direktna posljedica ljudskog nemara. To su odbačene i razbijene boce i drugo staklo, koji na jakom suncu fokusiraju sunčeve zrake i, baš kao povećalo, mogu lako izazvati požar. Rješavanje svih ljudskih uzroka problema zahtijeva kombinaciju preventivnih mjera, javne svijesti i odgovornog ponašanja svih nas.

Foto: Promo

Ekološki utjecaj

Šumski požari uvijek imaju teške ekološke posljedice iako nam se na prvu možda ne čini tako. Uništavaju staništa, remete ekosustave i ugrožavaju biološku raznolikost. Šume su naše „skladište” ugljika, apsorbiraju ugljični dioksid i pomažu u ublažavanju klimatskih promjena. Kada šume gore, goleme količine ugljika oslobađaju se u atmosferu i pogoršavajući globalno zatopljenje. Nadalje, gubitak vegetacije dovodi do erozije tla, mijenja hidrološke cikluse i povećava opasnost od poplava i klizišta.

Šume su i dom različitim biljnim i životinjskim vrstama, od kojih su mnoge endemske i ugrožene. Uništavanjem staništa ugrožava se njihov opstanak i narušava osjetljiva ravnoteža ekosustava. Šumski požari također rezultiraju gubitkom vrijednih resursa šumskih vrsta drveća utječući tako na drvnu industriju i lokalna gospodarstva. Iako su neke biljne vrste, poput borova, evoluirale, kako bi se prilagodile vatri i čak se oslanjale na nju za regeneraciju, sve veća učestalost i jačina požara premašuje prirodnu sposobnost regeneracije, što dovodi do nepopravljive štete u ekosustavu.

Motrionica iznad grada Splita i na Biokovu
Foto: Promo

Kako možemo spriječiti šumske požare?

Stvaranje svijesti o uzrocima i posljedicama šumskih požara od vitalnog je značaja. Obrazovne kampanje javnosti trebale bi se usredotočiti na promicanje odgovornog ponašanja, zaštite od požara i važnosti očuvanja šuma. Trebalo bi provoditi ciljane programe u školama, zajednicama i putem medija kako bi se javnost informirala o praksi prevencije požara. Dobar primjer u Hrvatskoj je i kampanja Hrvatskih šuma koja poziva građane na pojačani oprez. U Hrvatskim šumama protupožarna sezona traje neprestano, što pokazuje i činjenica da će se samo u 2023. godini u te svrhe uložiti više od 16 milijuna eura. Za razdoblje 2022. – 2025. tvrtka je nabavila integriranu uslugu privatne radijske komunikacije u svrhu protupožarne zaštite šuma, kao i videonadzor s detekcijom dima i vatre sa simulatorom širenja požara, koji omogućava još kvalitetnije akcije u suradnji s operativnim snagama sustava civilne zaštite, posebice Hrvatskom vatrogasnom zajednicom.

Ukupno, u našim se šumama nalazi 96 kamera, raspoređenih na 48 lokacija, i 4 nadzorna operativna centra, smještena u četiri dalmatinske županije. U lipnju ove godine u pogon je pušten novi set kamera u Istri. Organizirana je i motriteljsko-dojavna služba radnika Hrvatskih šuma na području krša, a u tijeku protupožarne sezone zapošljavaju se i dodatni radnici na određeno vrijeme kako bi se što više smanjilo vrijeme reakcije na uočen dim. Tijekom cijele godine radi se i na izgradnji i održavanju protupožarnih prometnica i motrionica, na čuvanju i održavanju šuma, kao i na osvještavanju javnosti o opasnostima od požara.

Protupožarni put u Istri
Foto: Promo

Naravno, uključivanje lokalnih zajednica u prevenciju šumskih požara je od vitalnog značaja. Zajednice treba poticati da odmah prijave sumnjive aktivnosti i sudjeluju u naporima za sprječavanje požara.

Savjeti kako možemo biti još oprezniji

Evo nekih mjera koje možete sami poduzeti kako biste spriječili šumske požare:

1. Slijedite lokalne propise i ograničenja: Budite svjesni svih propisa, zabrana ili ograničenja vezanih uz požar u vašem području. Ovo se posebno odnosi na zabranu loženja vatre na otvorenom prostoru.

2. Prakticirajte odgovorno paljenje vatre i kuhanje na otvorenome: Ako kampirate ili ste na pikniku na određenom području, koristite za to predviđena ognjišta ili roštilje kad god je to moguće. Osigurajte da je vatra u potpunosti ugašena prije nego što napustite mjesto.

3. Nikada, ali nikada ne ostavljajte vatru bez nadzora: Bilo da se radi o logorskoj vatri ili ložištu u dvorištu, uvijek osigurajte da netko odgovoran bude prisutan da nadgleda i kontrolira vatru. U potpunosti ugasite vatru prije napuštanja područja.

4. Ispravno ugasite opuške: Ako pušite, pobrinite se da pravilno ugasite i odložite opuške u za to predviđene spremnike. Izbjegavajte ih bacati kroz prozore vozila ili u suho raslinje.

Foto: Promo

5. Budite oprezni s vatrometom: Ako je vatromet dopušten, pobrinite se da ga koristite na određenim mjestima i slijedite sigurnosne smjernice. Odaberite područje udaljeno od šuma, suhe trave ili drugog raslinja koje bi se lako moglo zapaliti.

6. Odmah prijavite sve znakove požara: Ako uočite dim ili vatru u šumskom području, odmah to prijavite nadležnim tijelima. Nemojte se pouzdati da će drugi prijaviti, razmišljajte da sprječavanje požara ovisi samo o vama. Rano otkrivanje može značajno pomoći u obuzdavanju i gašenju požara prije nego što se proširi.

7. Održavajte prostor oko svoga posjeda: Ako živite u blizini šumskog područja, stvorite prostor koji se može braniti oko vašeg posjeda. To uključuje održavanje sigurnog razmaka između zapaljivih materijala (npr. suhog lišća, hrpe drva za ogrjev) i vašeg doma, kao i redovito podrezivanje grana u blizini objekata.

8. Educirajte sebe i druge: Naučite o tehnikama zaštite od požara i prevencije te proširite svijest među svojom obitelji, prijateljima i zajednicom. Podučite djecu o opasnostima od požara i kako se odgovorno odnositi prema aktivnostima povezanima s vatrom.

9. Podržite inicijative za kontrolirano spaljivanje i upravljanje šumama: Kontrolirano spaljivanje, kada se provodi pod stručnim nadzorom, može pomoći u smanjenju rizika od većih, nekontroliranih šumskih požara uklanjanjem prekomjerne vegetacije. Podržite i sudjelujte u takvim inicijativama kada su dostupne u vašem području.

10. Vodite računa o vremenskim uvjetima: Tijekom suhih i vjetrovitih razdoblja raste opasnost od brzog širenja požara. Budite posebno oprezni u tim vremenima i izbjegavajte sve aktivnosti koje bi potencijalno mogle izazvati požar.

Više informacija o protupožarnim aktivnostima i kako spriječiti požar prije nego što nastane pronađite na službenoj web stranici Hrvatskih šuma.

Od pročišćavanja zraka koji udišemo, do opskrbe hranom koju jedemo i lijekova koje uzimamo kada smo bolesni, šume su izuzetno važne za naše zdravlje i ne smijemo ih uzimati zdravo za gotovo. Iako nikada nećemo moći u potpunosti eliminirati šumske požare, ipak možemo utjecati da ih bude što manje i da se uoče na vrijeme. Sve to zahtijeva sveobuhvatan pristup i djelovanje svih nas jer - nemar je prva iskra!

Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim šumama.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije