Kako bi osigurali odgovarajuću materijalno-pravnu zaštitu obrtnika koji su primorani “zatvoriti” obrt, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava pokrenut će postupak izmjena i dopuna Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Naime, prema važećem zakonu pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti ostvaruju samo radnici po prestanku radnog odnosa, koji su obvezno osigurani za slučaj nezaposlenosti. Predviđenim izmjenama i dopunama Zakona omogućit će se pak i obrtnicima stjecanje statusa osiguranika u sustavu obveznog osiguranja za slučaj nezaposlenosti budu li plaćali doprinos za zapošljavanje i u slučaju kad iz opravdanih razloga prestanu obavljati djelatnost, odnosno, odjave obrt iz Obrtnog registra.
- Na neravnopravni status obrtnika kao vlasnika obrta u odnosu na njihove radnike ukazivali smo dugi niz godina. U vrijeme velike nezaposlenosti koja ugrožava mnoge obrtničke obitelji, zahvaljujući razumijevanju i stručnosti ministra Mrsića i njegovih suradnika, ova zakonska promjena dat će obrtnicima, koji imaju poslovnih teškoća, pravnu sigurnost i pomoć u osiguranju osnovnih egzistencijalnih potreba. Uz to, nezaposlenima će dati ohrabrenje i poticaj za ulazak u obrtništvo - kazao je Dragutin Ranogajec, predsjednik HOK-a.
Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić rekao je kako se na taj način izjednačavaju prava obrtnika s pravima radnika za vrijeme nezaposlenosti, što je tendencija i u zemljama EU.
- Želja nam je svima koji se odluče ući u nemirne poduzetničke vode ponuditi neku vrstu siguronosne mreže, u slučaju da njihov poduzetnički poduhvat doživi neuspjeh - kazao je Mrsić.
Ranogajec je danas kazao kako je od početka krize, 2008. godine, u Hrvatskoj čak 20.000 obrta manje. Bilo ih je 105, a danas ih je, naime, oko 84 tisuće. Iako su neki obrtnici u međuvremenu ponovno otvorili svoje obrte, a otvarani su i novi, računa se da je u tom razdoblju oko 35.000 obrtnika ostalo bez posla, ali nisu imali pravo na naknadu s burze kao njihovi radnici koji su ostali bez posla. Isto tako, obrtnik koji nije imao nijednog zaposlenog, osim sebe, nije mogao ostvariti ni poticaje za zapošljavanje, upozorio je Ranogajec.
Potpore za nezaposlenost obrtnici će prema riječima ministra Mrsića ostvarivati od 1. siječnja 2014. Od HOK-a očekuju da definira koji su to opravdani uvjeti za zatvaranje obrta kako bi se izbjegle moguće malverzacije u sustavu.
>> \'S tri strana jezika i magisterijem ne mogu biti ni recepcioner\'
>> Lani najviše otkaza radnicima bez stalnog radnog odnosa
mislim da je pravedno da se svima nezaposlenima omogući neka naknada.