Sirijska vojska objavila je u četvrtak da su pobunjeničke snage ušle u grad Hamu nakon intenzivnih sukoba, što je prisililo njihove jedinice da se rasporede izvan grada "kako bi sačuvali živote civila i spriječili urbanu borbu". Vojska je ranije u četvrtak zanijekala da pobunjenici prodiru u Hamu nakon što je zapovjednik pobunjenika Hassan Abdul Ghany objavio na društvenim mrežama da su pobunjenici počeli prodirati u grad.
Sirijska vojska priopćila je prvo da nije istina da su pobunjenici ušli u grad i rekla da su njezine snage ostale stacionirane oko periferije Hame iza neosvojivih obrambenih linija. Pobunjenici su prošlog tjedna zauzeli glavni sjeverni grad Alep i otad su napredovali prema jugu iz svoje enklave na sjeverozapadu Sirije. Hama je zadržana u vladinim rukama tijekom građanskog rata koji je izbio 2011. kao pobuna protiv predsjednika Bašara al-Asada.
Grad se nalazi na više od trećine puta od Alepa do Damaska i njegovo bi zauzimanje otvorilo put za napredovanje pobunjenika prema Homsu, glavnom središnjem gradu koji funkcionira kao raskrižje koje povezuje najnaseljenije sirijske regije. Povratak punog opsega građanskog rata u Siriji nakon godina zamrznutih linija bojišnice riskira daljnju destabilizaciju regije uz sukobe u Gazi i Libanonu. CNN piše kako se radi o strateški važnom gradu te da je to drugo veliko osvajanje za novoosnovanu pobunjeničku koaliciju koja je također zauzela Alep prošlog tjedna.
Najjača pobunjenička frakcija je Hajat Tahrir al-Šam (HTS), bivši ogranak al Kaide u Siriji. Njezin vođa Abu Mohammed al-Golani obećao je zaštititi sirijske vjerske manjine i pozvao ih da napuste Asada, no mnogi se i dalje boje pobunjenika. Pobunjeničke snage koje napreduju prema Hami uključuju pobunjeničku koaliciju koju podržava Turska pod nazivom Sirijska nacionalna vojska, a koja drži dio teritorija duž sirijsko-turske granice, rekli su pobunjenički izvori.
Turska, koja HTS smatra terorističkom organizacijom, dugo je bila najveća vanjska potpora drugim pobunjeničkim frakcijama i njezina će uloga biti ključna za budućnost svake proširene pobunjeničke regije u Siriji. Na vladinoj strani, Rusija i Iran bili su ključni za Asadov uspjeh u vraćanju većine sirijskog teritorija i svih većih gradova od 2015. do 2020., a obećali su mu ponovno pomoći.
FOTO Pobunjenici ušli u Alepp
No Moskva je usredotočena na rat u Ukrajini, dok je najvažniji iranski regionalni saveznik Hezbolah pretrpio teške gubitke od Izraela u Libanonu u posljednja dva mjeseca. Ipak, ruski zračni napadi na područja sjeverne Sirije pod kontrolom pobunjenika intenzivirali su se prošlog tjedna. Proiranske iračke milicije pojačale su linije bojišnice nakon što su u ponedjeljak dovele borce preko granice, rekli su irački i sirijski izvori.
Evo kao sto vidimo "umjereni ISIS" je jako popularan u Hrvatskoj, glavosjece su po naredbi iz Buzina jako omiljeni.