Knjižnice, zlatarnice, postolari, knjižare, muzeji, antikvarijati, galerije, krojači, fotostudio... Od danas, nakon više od mjesec dana, ponovno rade sve ove trgovine i obrti, a dio je to, podsjetimo, prve faze popuštanja mjera u borbi protiv novog koronavirusa i reaktiviranja gospodarskih te društvenih djelatnosti.
Jedan postolar u jednoj smjeni
Kako bi se ispunile sve norme i uvjeti koje je zadao nacionalni Stožer civilne zaštite, od jutra se u radnjama diljem zemlje čistilo, lickalo, dezinficiralo, prašina se stresla, police napunile, a izlozi „poglancali".
- Sve smo preporuke usvojili te ćemo svakom kupcu osigurati rukavice, maske i potkape od najlona koje će se odmah nakon isprobavanja šešira baciti. Nakon svakog korištenja dezinficirat ćemo POS uređaje, kvake, novac - rekla je Josipa Cahun, vlasnica poznatog zagrebačkog salona Šeširi i kape Cahun, dodajući kako će u njihovu trgovinu ulaziti po jedan kupac. A takve su uvjete postavili i u zlatarnici Nokaj, u strogom centru Zagreba.
- Nama je teže zato što se nakit inače mora isprobati da bismo ga doživjeli, ali sad nećemo ljudima preporučivati da ga isprobavaju - kazao je vlasnik Mario Nokaj. Pregrade, dodaje, nisu mogli staviti u prostor jer kupci ne bi mogli do nakita, ali će zato pri održavanju distance pomoći viziri koje će nositi. Držanje pripisanog razmaka među ljudima izazov je i za zagrebačkog postolara Brunu Budiselića jer on mora biti u izravnom doticaju s njima, ponajprije kako bi im izmjerio stopalo. - Zato smo odlučili raditi skraćeno i u jednoj smjeni, od 9 do 17 sati. Usto, umjesto četvero radnika, bit će samo jedan u trgovini - naveo je Budiselić, vlasnik salona cipela "Zlatko" u zagrebačkoj Ilici. Što se tiče zagrebačkih kulturnih ustanova, one koje su bile teže oštećene u potresu 22. ožujka, poput Muzeja za umjetnost i obrt, još se neko vrijeme neće moći razgledati u starom izdanju. No one koje nisu oštećene od danas ponovno rade.
Doduše, uz sitne preinake. - U našem prostoru od danas istodobno može biti najviše 15 osoba - priopćili iz Muzeja iluzija. Isti način rada usvojio je i Muzej policije pa će ondje u istom trenutku moći biti pet osoba. Korisnicima je otvorila vrata i gradska knjižnica Ivana Gorana Kovačića u Karlovcu, a bit će otvorena radnim danom od 8 do 15, a subotom do 13 sati. Na ulazu će korisnici dezinficirati ruke, djelatnici nositi zaštitne maske i rukavice, a knjige će se izdavati i preuzimati na pultu knjižnice iza pleksiglasa. Ulazi po jedan korisnik, ne može se na odjele, a poželjno je da se unaprijed zna koje djelo treba ili da se naruči putem e-maila.
Video: Krunoslav Capak o popuštanju mjera
- Naši će se djelatnici izmjenjivati svaka dva do tri sata. Od ukupno 260.000 naslova, njih 30.000 je vani te nam je cilj povratiti što više građe kako bismo je dezinficirali i vratili na korištenje. Usto smo uveli takozvani drive-in povrat knjiga i ta će usluga biti dostupna svaki dan, osim nedjelje, od devet do 13 sati na glavnom parkiralištu ispred ulaza u garažu Bibliobusne službe - objasnila je Jasmina Milovčić, ravnateljica knjižnice. Osim toga, od danas je u pogonu i javni prijevoz. Tako će u slavonskobrodskoj autoprijevozničkoj tvrtki Terzić bus vozači, uz održavanje osobne higijene i čistoće kabine, koristiti maskama te izbjegavati bliski kontakt s putnicima i prtljagom. - Dosta toga ovisit će i o samim putnicima. Pitanje je tko ih može ograničiti. Ne možete vi ljudima koji čekaju na stanici zabraniti ulazak u poluprazan autobus. Kako bi to bilo? - kazao je direktor firme Juro Terzić.
Prazna sjedala iza vozača
Uz prozračivanje, čišćenje i dezinfekciju autobusa nakon svake vožnje, pri čemu treba voditi računa i o higijeni sjedala, bit će potrebno osigurati i fizički razmak među putnicima. Gradski prijevoz odvijat će se prema subotnjem rasporedu vožnje, a nedjeljom i blagdanom na snazi je nedjeljni raspored. - U gradskim autobusima potrebno je, ako je ikako moguće, držati jedan metar udaljenosti među putnicima. U nekim vozilima vozači su od putnika već odijeljeni pleksiglasom, a tamo gdje to nije moguće izvesti, prvi red sjedala iza vozača neće se koristiti - naveo je Marko Terzić, direktor prometa i jedan od vozača.
Zagrebački električni tramvaj, podsjetimo, uveo je 111 autobusnih linija koje voze prema novom prilagođenom rasporedu, dok će tramvaji postupno opet prometovati, ovisno o sigurnosnim procjenama stručnjaka i stanju relacija kroz koje prolaze. Prvo će u promet biti pušteni oni tramvaji koji voze u rubnim dijelovima grada poput Dubrave, a zadnji će se „aktivirati" centar. Sva će se vozila, kao i dosad, provjetravati i dezinficirati tri puta na dan. Karte se mogu kupiti na regularnim lokacijama, odnosno od vozača i na ZET-ovim prodajnim mjestima.
Bilo bi lijepo da se napravi još istraživanja vezano uz prijenos korone, naročito vezano uz prijenos preko stvari. Ovo sve, sve ove mjere su bazirane na drugim sličnim virusima koji u laboratorijskim uvjetima mogu preživjeti vani do 3 dana... Ovaj virus se pokazao jako osjetljivim na isušivanje i vlagu, te se pokazalo da ga je skoro nemoguće dobiti preko stvari. Tako da je ovo čišćenje stvari zapravo besmisleno... S druge strane, virus se kapljično prenosi, što znači da bi nošenje maski moralo biti obavezno. I to ne onih platnenih, nego pravih...