Američka svemirska agencija NASA u ponedjeljak je objavila da je njezina letjelica Phoenix Mars Lander, prva koja se spustila na područje Marsova sjevernog pola i potvrdila postojanje vode na drugom planetu, nakon pet mjeseci prestala slati signale.
Kao što se predviđalo, sezonsko opadanje sunčeve svjetlosti na arktičkoj lokaciji spuštanja NASA-ine robotizirane letjelice ne osigurava dovoljno energije da bi sunčevi paneli napunili akumulatore Phoenixa.
Inženjeri misije posljednji su put signal misije primili 2. studenoga. Phoenix je, osim s kraćim danom, suočen i s pješčanim olujama, više oblaka i nižim temperaturama otkako na sjevernoj polutki Marsa ljeto prelazi u jesen, navodi NASA u priopćenju.
Misija Phoenix Mars Lander prekoračila je svoj planirani operativni vijek od tri mjeseca za prikupljanje i slanje znanstvenih podataka s Marsa.
Voditelj istraživanja na projektu Phoenix Peter Smith sa Sveučilišta Arizona u Tucsonu izrazio je uvjerenje da će sonda i idućih godina slati podatke s Marsa.
Lansiran 4. kolovoza 2007., Phoenix je sletio na Mars 25. svibnja 2008., sjevernije nego i jedna letjelica prije njega. Kopajući i analizirajući uzorke tla, Phoenix je potvrdio postojanje zaleđene vode na Marsu, koje je prvo utvrdio NASA-in orbiter Odyssey 2002. godine.
Phoenixove kamere također su poslale više od 25.000 fotografija, od onih velikog formata do snimki atomskog mikroskopa.
- Phoenix nije samo uspio sletjeti, što je golem uspjeh, nego je i obavljao znanstvena istraživanja 149 od 152 dana, kao rezultat predanog rada i talentirane ekipe - izjavio je Barry Goldstein, glavni menadžer projekta Phoenix iz NASA-ina Laboratorija za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija.
(Hina)