Grad Sisak nastavlja borbu s Jadranskim naftovodom kako bi popunio proračun. Naime, Odjel za komunalne djelatnosti u ponovljenom postupku donio je nova rješenja o komunalnom doprinosu za gradnju pet spremnika s "plivajućim" krovom, visokih 20 metara, koji služe za skladištenje nafte na terminalu u Sisku.
Pogodovanje države tvrtki
Riječ je o potraživanju iznosa od 54 milijuna kuna. Naime, postupak traje od 2008. kada se na ista rješenja Janaf žalio, što je drugostupanjski županijski Upravni odjel odbio, pa je tvrtka preko Ministarstva zaštite okoliša pokrenula postupak provjere zakonitosti rješenja, koja su ukinuta. Grad Sisak uložio je tužbu, što je 2011. Upravni sud i - odbio.
– Ponovljena rješenja temeljimo na ekspertnim mišljenjima četiriju neovisnih stručnjaka. Njihov stav je da se radi o građevinama koje se tretiraju kao zatvorene, suprotno inzistiranju da je riječ o otvorenim objektima, kaže pročelnik Mile Mikić. Ističu kako nemaju razloga prihvaćati pravomoćnu presudu Upravnog suda, jer se radi o spremnicima kapaciteta 80.000 kubika, pri čemu izračunom obujma pomnoženim s cijenom komunalnog doprinosa po metru kubnom proizlazi cijena od 54 milijuna. Mišljenje je lokalne samouprave kako izmjena pravilnika o izračunu obujma, suprotna tehničkim karakteristikama spremnika, nije slučajnost, nego pogodovanje državnoj tvrtki.
Tužba za naknadu štete
Razmatraju mogućnost da sa gradovima slične sudbine, Omišljem i Kostrenom, pokrenu tužbu za naknadu štete. Upozoravaju i na apsurd da se rezervoari tretiraju kao građevinska zemljišta, po čemu ispadaju "fatamorgana".
Lovci u mutnom. Pa zar ne postoji netko na drzavnom nivou tko ce odredit dali je plutajuci krov , zatvoren ili otvoren u sluzbenim dokumentima?