Nepopravljiva šteta

Neka USKOK ispita ima li u slučaju HE Lešće kaznene odgovornosti

'31.08.2010., Lesce - Premijerka Jadranka Kosor svecano je pustila u rad Hidroelektranu Lesce. HE Lesce prva je hidroelektrana izgradena u samostalnoj Hrvatskoj. Oko 700 milijuna kuna je potroseno na
'Kristina Stedul Fabac/PIXSELL'
22.02.2012.
u 10:44

– Stanovnici strahuju da će se netko utopiti zbog vodenog vala, a već su dvije osobe poginule zbog loših oznaka – upozoravaju iz Eko Pana

– Tražimo da USKOK ili DORH ispitaju postoje li elementi kaznene odgovornosti u postupku planiranja i ostvarenja HE Lešće. Osim nesagledivih štetnih posljedica za prirodu i okoliš, načinjena je i bitna financijska šteta Hrvatskoj i građanima. Kada je u pitanju sanacija šteta na rijeci Dobri, možda bi najbolje i najjeftinije bilo maknuti sagrađenu branu. Javljaju nam se stanovnici koji se boje da će se netko utopiti zbog vodenog vala, a ne zaboravimo da je HE zbog loših oznaka već odnijela dva života – poručili su iz Zelene akcije i karlovačkog Eko Pana koji su upozorili na brojne posljedice nastale nakon samo godine rada HE Lešće.

Na to su upozorili i načelnici općina Netretić i Bosiljevo na nedavnom sastanku tima za otklanjanje posljedica rada elektrane u Uredu župana Karlovca.

 Loše planirali

 Tada je postavljeno pitanje zašto se radilo po Studiji utjecaja na okoliš još iz 1986. godine. Rečeno je i da su Hrvatske vode i HEP sklopili ugovor s IGH o izradi projektnog zadatka s ciljem rješavanja problema. Zeleni smatraju neprihvatljivim da predstavnici javnih institucija i poduzeća, odgovornih za loše planiranje i ostvarenje tog projekta, kao i posljedice, nude rješenja koja mogu prouzročiti još štete.

 – Normalno da studija napravljena 1986. nije zadovoljila suvremene standarde zaštite okoliša. Na to su udruge za zaštitu okoliša upozoravale i prije gradnje hidroelektrane – podsjećaju Denis Frančišković iz udruge Eko Pan i Jagoda Munić iz Zelene akcije.

Napominju da nisu provedena nikakva detaljna biološka, biospeleološka i ekološka istraživanja na temelju kojih bi se znao stvaran utjecaj brane i jezera na prirodu i okoliš. Čitava Dobra dio je preliminarne nacionalne ekološke mreže koja će biti predložena za zaštitu na razini EU kroz europsku mrežu zaštićenih područja Natura 2000.

 Više koristi ili štete?

 – Studija isplativosti i izvedivosti projekta nije napravljena i pitanje je hoće li brana na kraju donijeti više koristi nego štete. U međuvremenu se cijena gradnje povećala sa 65 na 97 milijuna eura, bez troškova naknadno nastale štete – rekli su Frančišković i Munić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije