Nakon što je premijer Andrej Plenković na Badnjak objavio da država želi ponovno nacionalizirati Inu, ostalo je nebrojeno neodgovorenih pitanja. Nakon cjelotjedne šutnje, premijer je tek uoči Nove godine u novinskim intervjuima otkrio da država kani prodati četvrtinu HEP-a kako bi pribavila novac za otkup Ine.
Pri tome se i dalje ne zna hoće li MOL prodati dionice Ine i po kojoj cijeni. Kada se pogleda u retrovizor, SDP-ova je Vlada prodala svojedobno četvrtinu Ine MOL-u jer je proračun bio “tanak”, u međuvremenu je Ivo Sanader predao upravljačka prava u Ini Mađarima, a sada bi HDZ-ova Vlada prodavala četvrtinu HEP-a da spasi Inu koja je sustavno uništavana.
Osim toga, pitanje je ima li HDZ političku podršku Mosta da proda 25 posto dionica HEP-a kako bi “spašavao” Inu. Ili će sada Most spašavati HEP od HDZ-a. Najkompliciranija poslovna operacija u Hrvata – IPO HEP-a i otkup dionica Ine od MOL-a – mogla bi se prometnuti u političku dramu HDZ-a i Mosta.
Jer nitko nema hrabrosti reći “car je gol”. U histeriji, tako svojstvenoj našem društvu, nitko se ne usudi racionalno reći da Hrvatska jednostavno nema novca za kupnju Ine. I nepošteno je podržavati kupnju Ine, a protiviti se prodaji dijela HEP-a.
Valjda je svakome jasno da otkup MOL-ovih dionica Ine podrazumijeva prodaju nekog drugog “nacionalnog blaga”. Država nema novca, a bilo bi pogubno ići u povećanje javnog duga i dodatno zaduživanje. A pogotovo je nepošteno tražiti referendum o prodaji HEP-a.
Zašto bi se o prodaji HEP-a odlučivalo referendumom? Pa zar itko misli da prosječni hrvatski građanin na tom referendumu može odlučiti temeljem znanja i poznavanja energetske situacije, HEP-ova poslovanja itd.
Odluka na referendumu može se donijeti samo na osnovi emocija, a to je opasnije i od političke odluke.
Vrijeme je da se Božo Petrov izjasni je li za prodaju HEP-a ili nije, pa da makar znamo postoji li konsenzus vladajućih o toj osjetljivoj operaciji, za koju je upitno što će nam zapravo donijeti.
>> Dalić pojašnjavala što sve Vlada čini da ne ugrozi ni Inu ni HEP