Norveška vlada upozorava na sigurnosnu prijetnju kineske obavještajne službe. "Njihove aktivnosti uključuju političke obavještajne podatke i industrijsku špijunažu, a kibernetički prostor je glavni ulaz", upozorava se u dokumentu koji je u ponedjeljak objavila norveška obavještajna agencija. Osim toga, prošli tjedan je stiglo i nizozemsko izvješće o kineskim hakerima koji su infiltrirali nizozemsku vojnu računalnu mrežu prošle godine postavljanjem softvera za špijunažu, piše Newsweek.
Šefovi obavještajnih službi SAD-a, Velike Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda upozoravaju da se događaju krađe intelektualnog vlasništva u ogromnim razmjerima od strane Pekinga.
FOTOGALERIJA Putin: Žalim što nisam ranije napao Ukrajinu. Vjerovao sam da imamo posla s pristojnim ljudima
"Kineske obavještajne službe djeluju po cijeloj Europi" i prikrivaju svoje aktivnosti nizom "općedostupnih alata i digitalne infrastrukture" piše u norveškom izvješću. Ističu kako im pomažu i civilni akteri kao što su "diplomati, putnička izaslanstva, privatni pojedinci, tvrtke i skupine posebnih interesa".
POVEZANI ČLANCI:
Ključnu ulogu imaju i kineski državljani i tvrtke koji su dužni pomoći svojoj vladi u prikupljanju obavještajnih podataka ako i kada se od njih zatraži. U izvješću stoji kako se trenutno suočavamo s "opasnijom sigurnosnom situacijom nego prošle godine". Najveću prijetnju predstavljaju Kina, Rusija i militantne skupine koje podržavaju Iran poput Hamasa.
Vlade ovih zemalja dijele "revizionistički program potkopavanja utjecaja Zapada i uspostavljanja međunarodnog poretka u kojem liberalne vrijednosti poput demokracije i slobode govora ne određuju smjer", piše u norveškom dokumentu.
VIDEO Uhićenje osumnjičenika za pucnjavu u Kansas Cityju