370 milijuna kuna

Osigurani nasipi uz lijevu obalu rijeke Save: 'Stanovnici se mogu osjećati sigurnima'

Foto: Vukovarsko-srijemska županija
1/2
14.10.2022.
u 20:59

Govoreći o radovima na obnovi lijevoobalnih nasipa na rijeci Savi Đuroković je napomenuo kako se još radi na području Brodsko - posavske županije te da bi radovi na tome dijelu trebali biti gotovi tijekom iduće godine

Ubrzo poslije katastrofalnih poplava, koje su 2014. godine pogodile županjsku Cvelferiju, počelo se s realizacijom projekta Modernizacija lijevoobalskih savskih nasipa od Račinovaca do Nove Gradiške”.

Projekt je pokrenut 2015. godine, a danas je obilaskom obnovljene i modernizirane crpne stanice Teča na rijeci Savi, nedaleko Račinovaca, označen završetak radova na obnovi i rekonstrukciji nasipa rijeke Save u Vukovarsko - srijemskoj županiji. Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković kazao je kako je zadovoljan što može reći da su kroz projekt uspješno dovršili obnovu svih lijevoobalnih savskih nasipa na području Vukovarsko - srijemske županije i to u dužini od 48,5 kilometara. 

- Za sve obnovljene dionice su ishođene i uporabne dozvole dok je vrijednost ukupnog posla iznosila 104 milijuna kuna. Od Račinovaca do Nove Gradiške obnavljali smo ukupno 172,5 kilometara savskog nasipa, a ukupna vrijednost radova je 370 milijuna kuna od kojih su 85 posto, odnosno 315 milijuna kuna sredstva EU. U ovom trenutku realizirali smo poslova u vrijednosti 300 milijuna kuna – rekao je Đuroković.

Govoreći o radovima na obnovi lijevoobalnih nasipa na rijeci Savi Đuroković je napomenuo kako se još radi na području Brodsko - posavske županije te da bi radovi na tome dijelu trebali biti gotovi tijekom iduće godine. Prema njegovi riječima nasipi su dodatno ojačani tako da više savski valovi, poput onoga iz 2014. godine koji je uzrokovao poplavu, više ne bi trebali predstavljati problem. Te 2014. godine, uslijed velikog pritiska nabujale Save, savski nasip pukao je na dva mjesta i to kod Račinovaca i kod Rajevog Sela.

Tom prilikom su život izgubile dvije osobe, a poplava je uzrokovala štetu od oko dvije milijarde kuna. U sklopu projekta obnovljena je i crpna stanica Teča, koja je izgrađena još 1932. godine i u čiju je obnovu je uloženo 42 milijuna kuna iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Ta crpna stanica omogućiti će i odvodnju s 2.000 hektara obradivog poljoprivrednog zemljišta.

- Stanovnici Račinovaca i ostalih mjesta uz rijeku Savu u Vukovarsko – srijemskoj županiji sada se mogu osjećati sigurno od mogućih poplava. Sigurnost građana je najbitnija kao i sigurnost imovine i mislim da se katastrofa iz 2014. godine zasigurno više neće ponoviti – istakao je župan Vukovarsko–srijemske županije Damir dekanić. 

Ovom prilikom najavio je i kako je u sklopu suradnje Hrvatskih šuma i Hrvatskih voda dogovorena realizacija projekta regulacije vodnih tokova Spačvanskog bazena. Prema riječima Dekanića isto tako započeli su i razgovori oko uređenja slivnog područja Biđ-bosutsko polje čime bi se došlo do konačne regulacije rijeke Bosut s namjerom da se u jednom dijelu oko Vinkovaca omogući i njegova plovnost. To bi omogućilo i da se samoj rijeci vrati život i mogućnost korištenja u rekreativno-turističke svrhe.

>> VIDEO U splitskoj bolnici preminulo dijete, dovezeno je u teškom stanju, policija istražuje okolnosti


 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije