Rijeka je čista, sunce prži, a najposjećenijom gradskom plažom šetaju se isklesana tijela mladića i djevojaka, mameći pri tome poglede, nerijetko i uzdahe. Sve je baš kao na moru! Ljetni su to prizori s lijeve obale Drave i osječke Copacabane, popularne Kopike.
Fotografije zgodnih lega i legica, kako se Osječani u žargonu međusobno prijateljski oslovljavaju, s kojih kaplje voda, dok ih miluju sunčeve zrake, već su u nekoliko navrata obišle Hrvatsku. Najbolja je to možda reklama i pozivnica za dravsko kupalište. I dok će jedni spas od ljetnih vrućina potražiti na bazenima na Kopiki, drugi će radije uskočiti u Dravu odmah podno njih pa se brčkati ili igrati picigin u rijeci.
Kupališni turizam u Osječko-baranjskoj županiji privlači, naime, na tisuće i domaćih i stranih turista, osobito onih koji ljeta, iz bilo kojeg razloga, provode na vrućem kontinentu. Drava kupačima u Osijeku pruža utočište i na pješčanim otocima uzvodno prema Josipovcu, zatim kod Neptuna i “Želje”, odnosno željezničkog mosta, gdje se sklone oni koji nisu ljubitelji vreve i gužve kakva vikendima bude na Kopiki. Prava je to slika urbanog Osijeka. Osim rijekama, osječko-baranjski kraj “premrežen” je i jezerima – pravim kupališnim oazama. Tri jezerca koja se nalaze praktički unutar samoga mjesta čine omiljeno izletište Đolu u baranjskoj Dardi.
Diskretne uvalice
Krene li se pak na drugu stranu od Osijeka, put vodi prema Boroviku, jezeru dvokraka oblika, između Đakova i Našica. Bogato je diskretnim uvalicama, koje jamče vlastiti kutak turistima i privatnost – za kupanje, pecanje ili roštiljanje. Atraktivna je to, inače, lokacija za šaranski ribolov, ali i idealna za kampiranje. Staza uz jezero rasteže se gotovo osam kilometara, što čini primamljivu rutu za bicikliste i trkače, uz mir i pogled koji zaista nemaju cijenu.
Na dva geotermalna izvora niknule su Bizovačke toplice, i to prije više od četiri desetljeća.
Aquapolis, kompleks od 11 bazena, do temelja obnovljenih prije dvije godine, privlači danas turiste iz cijele regije. Najatraktivniji je svakako bazen s valovima, ujedno i najveći takav u Hrvatskoj. Valovi se uzdižu metar i pol visoko, a bazen je dugačak 60 i širok 40 metara. Na popisu njihovih brojnih atrakcija u zatvorenim bazenima su vodena i zračna masaža, zračni gejzir, ležeće zračne masaže, glazbena špilja, vodeni slap...
Bušeći naftu na 1830 metara dubine, radnici naftne kompanije pronašli su, naime, još 1967. godine vrelu vodu u Bizovcu nadomak Osijeka, s temperaturom od čak 96 stupnjeva. Slana je i bogata mineralima, a njezine blagodati za zdravlje prepoznali su odmah i mještani pa su se ubrzo počeli i kupati u ispusnim kanalima. Prvi vanjski bazen sagrađen je 1974., niknuo je potom i ugostiteljski objekt, a 1990. godine svoja su vrata otvorili Hotel Termia te poliklinika za medicinsku rehabilitaciju, odnosno lječilište. No Bizovačke toplice završit će kasnije u stečaju i, potpuno devastirane, doći će 2014. u ruke novom vlasniku Jaki Andabaku i njegovoj tvrtki Sunčane toplice. Uloženo je, od tada do danas, više od 50 milijuna kuna u njihovu obnovu, a još deset milijuna eura stajat će, procjenjuje se, skorašnje rušenje Termije i gradnja novog hotela te kampa uz same bazene.
– Bizovačke toplice imaju poseban status za Osječko-baranjsku županiju i puno se od njih i očekuje. Ovo je tek početak investicijskog ciklusa. Poslujemo trenutačno bez smještajnog kapaciteta, a gradnjom novoga hotela Termia s četiri zvjezdice značajno će se povećati kvaliteta smještaja, koja kronično nedostaje u kontinentalnoj Hrvatskoj – započinje Marcel Medak, direktor Bizovačkih toplica.
Novi hotel imat će 160 kreveta, a postavit će i mobilne kućice s kapacitetom od dodatnih 200-tinjak ležajeva. Završit će se tako snažan investicijski ciklus u Bizovačkim toplicama.
Za otvaranje kupališne sezone koja je pred nama pripremaju i koktel-bar u Aquapolisu pa će se kupači na noćnim kupanjima subotom, a uskoro i petkom moći osvježiti i koktelima. Onima koji vole rekreaciju ili odmor na bazenima, odredište su i Kneževi Vinogradi u Baranji. Okupati se tamo mogu u olimpijskom bazenu, a djeca se sigurno igrati u malome bazenu.
Pješčana žala
Kneževi Vinogradi, inače, jedno su od najstarijih naselja u Baranji. Na baranjskoj kupališnoj karti, nadalje, ucrtani su i bazeni u Belom Manastiru.
Gradske bazene Đakovo čine dječji bazen s vodenom gljivom i vodenim toboganom te veliki olimpijski bazen s akvaganom – toboganom za vodu. Na bazenima se mogu osvježiti i gosti Belišća. Tu su i Gradski bazeni u Osijeku, sa zatvorenim i otvorenim bazenima pa je zabava na njima zajamčena i ljeti i zimi.
No vratimo se u prirodu i spustimo se moćnim Dunavom. Mještani Dalja nadohvat ruke imaju kupalište na utoku Jame u Dunav i sunčanje na pješčanim plažama. Za one kojima je brčkanje u plićaku monotono, na raspolaganju je skakaonica. Čamcima se pak može doploviti do prekrasnih pješčanih plaža s hladovinom od guste šume na otoku Tanja, kod poznate daljske dunavske krivine.
Na Copacabani dnevno i do šest tisuća kupača
Gotovo svako mjesto naslonjeno uz rijeku u Osječko-baranjskoj županiji ima uređena kupališta, s tuševima, pa i pješčanim plažama poput pravih morskih. Samo na osječkoj Copacabani u ljetnoj špici dnevno se kupa i do 6000 kupača.
I Našice imaju svoje more – umjetno jezero Lapovac koje je udaljeno tri kilometra od centra ovog gradića i najposjećenije je izletište Našičana. Prosječna je dubina četiri metra, a nastalo je 1993.