Predsjednik Hrvatskog sabora Boris Šprem sastao se u Hrvatskom saboru s izaslanstvom Odbora za vanjsku politiku Zastupničkog doma talijanskog parlamenta, koje je predvodio predsjednik odbora Stefano Stefani.
Izrazivši dobrodošlicu, Šprem je zahvalio na brzoj ratifikaciji hrvatskog Pristupnog ugovora s Europskom unijom u oba doma talijanskog parlamenta. Šprem je pritom istaknuo da je to bio završni korak kontinuirane i snažne podrške koju je Italija pružala Hrvatskoj u pregovaračkom procesu s Europskom unijom.
Šprem i Stefani ocijenili su da su bilateralni odnosi između Hrvatske i Italije na najvišoj političkoj razini te da ih je potrebno nastaviti razvijati u okviru zajedničkog članstva u Europskoj uniji, u čemu parlamentarci mogu dati znatan doprinos.
– Raduje me i da je talijanska vlada sporazum o kulturnoj suradnji između Hrvatske i Italije poslala u proceduru u parlament – rekao je Šprem.
U pogledu gospodarske suradnje, pozitivnim je ocijenjena činjenica da je Italija glavni vanjskotrgovinski partner Hrvatske (RH ostvaruje oko 20 posto svog izvoza u Italiju), pri čemu je Šprem izrazio zainteresiranost Hrvatske za veća talijanska ulaganja, posebice u proizvodni i energetski sektor.
Sporazum o arbitraži
Boris Šprem danas je također primio i slovenskog veleposlanika Vojka Volka. Tom prilikom, Šprem je pozdravio dogovor o imenovanju predsjednika i dva člana Arbitražnog suda, dodavši kako "ohrabruje činjenica da su dvije države doista vrlo brzo postigle dogovor o tom delikatnom pitanju i time zapravo započele provedbu Sporazuma o arbitraži".
Volk je izrazio zadovoljstvo jačanjem parlamentarne suradnje dviju zemalja, koja je u proteklom desetljeću bila zapostavljena. Hrvatsko-slovenske gospodarske odnose i uzajamnu turističku razmjenu Šprem je ocijenio dobrima, istaknuvši kako je daljnje unaprjeđenje na tim područjima od obostranog interesa.
– Od važnosti je i daljnji razvoj regionalne suradnje, uključujući suradnju po pitanjima od zajedničkog interesa u okviru Europske unije poput gospodarstva, poljoprivrede i slobodnog protoka kapitala – smatra Volk.
Odlični odnosi sa Španjolskom
U ispunjenom danu Borisa Šprema pronašlo se vremena i za španjolskog veleposlanika Rodriga Aguirre de Cárcera.
Bilateralni odnosi Hrvatske i Španjolske odlični su i bez otvorenih pitanja. U prilog tomu govori i uspješna suradnja tijekom hrvatskih pristupnih pregovora s Europskom unijom te činjenica da je Španjolska Hrvatskoj tijekom svog predsjedanja Europskom unijom u prvoj polovici 2010. godine dala odlučujući poticaj otvaranjem svih preostalih pregovaračkih poglavlja te time omogućila zatvaranje pregovora u lipnju 2011. godine, zajednička je ocjena predsjednika Sabora i španjolskog veleposlanika.
Po pitanju ratifikacije hrvatskog Pristupnog ugovora, Šprem je izrazio želju Hrvatske da se ona i u preostale 22 zemlje, uključujući Španjolsku, provede nesmetano i u što skorijem vremenu.
Izvijestivši Šprema da su i u Španjolskoj započele pripreme za postupak ratifikacije hrvatskog Pristupnog ugovora, Aguirre de Cárcer je procijenio da bi taj postupak s obzirom na nešto složeniju proceduru mogao biti dovršen u listopadu ili studenom ove godine.
Šprem je izrazio zadovoljstvo što španjolska Agencija za zaštitu podataka trenutno u Hrvatskoj provodi twinning projekt „Jačanje kapaciteta Hrvatske agencije za zaštitu osobnih podataka“, a kojeg financira Europska unija.
– Raduje nas dobra međuparlamentarna suradnja s ciljem produbljivanja bilateralnih odnosa, ali i sve bolja suradnja naših oružanih snaga te izvrsna suradnja u mirovnim misijama diljem svijeta te u međunarodnim organizacijama – istaknuo je Šprem te dodao kako Hrvatska s veseljem bilježi porast dolazaka španjolskih turista u Hrvatsku proteklih godina, s obzirom da Hrvatska ima izraziti interes za jačanjem suradnje na području turizma.
a da podržimo koji autentični hrvatski proizvod?