Većinom glasova članova Gradskog vijeća, pri čemu su trojica vijećnika SDSS-a bila suzdržana, vukovarsko Gradsko vijeće donijelo je na današnjoj sjednici odluku o pristupanju izmjenama Statuta grada Vukovara.
– Na ovoj sjednici donosimo samo odluku o pokretanju inicijative za promjene Statuta. Sada će sve političke opcije imati prilike podnijeti prijedloge izmjena o kojima ćemo raspravljati na sljedećoj sjednici. Želim da novi Statut bude po mjeri građana Vukovara i da ga kroz javnu raspravu na idućoj sjednici napravimo što boljim, rekao je predsjednik Gradskog vijeća Željko Pinjuh.
Trećina vijećnika, članovi HDZ-a i HSP AS-a, već je podnijela prijedlog izmjene i dopune Statuta prema kojem bi u članku 2. pisalo da je područje grada mjesto posebnog pijeteta prema žrtvama Domovinskog rata. Mijenja se i članak 61. u kojem se navodi da se na osnovi Statuta i pozivom na članak 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina područje Vukovara u cijelosti izuzima od primjene odredaba Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina. U obrazloženju prijedloga HDZ-HSPAS upućuju na ulogu Vukovara u Domovinskom ratu, saborsku deklaraciju o Domovinskom ratu, poslije Zakon o oprostu…
Navode se i prava srpske nacionalne manjine kao što su služenje jezikom i pismom privatno i javno, odgoj i obrazovanje, uporaba znamenja i simbola…
– Ovo je prvi korak pri pokretanju postupka izmjena Statuta. Danas se nije dogodilo ništa krucijalno nego smo samo ušli u cijelu proceduru. Ne želimo osporiti ni jedno pravo bilo kojoj nacionalnoj manjini, ali ćemo insistirati da na području Vukovara u službenoj upotrebi bude hrvatski jezik i latinično pismo. Mislimo da situacija nije zrela i da ljudi u Vukovaru nisu spremni za postavljanje dvojezičnih ploča. Mnogi od nas još žive u 1991. godini i ovo je pitanje od životne važnosti za nas, rekao je predsjednik Kluba vijećnika HDZ-a Ivan Penava.
Član HSPAS Igor Gavrić, koji je i član Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, rekao je da su vijećnici održali dano obećanje i da se krenulo u izmjene Statuta koji će omogućiti da se Vukovar izuzme od dvojezičnosti. Predsjednik Kluba vijećnika SDP-a Goran Bošnjak složio se da Statut svakako treba mijenjati, ali i da će biti zanimljivo vidjeti u kojem će smjeru ići te promjene, posebno kada je riječ o Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina.
– Proglašavanje Vukovara mjestom posebnog pijeteta nije problem, ali ta odredba ima samo deklarativni značaj. Ako se odredba i unese u Statut, ona ne može spriječiti primjenu Ustava RH i Ustavnog zakona, rekao je Bošnjak dodajući da izmijenjeni gradski statut ide na usklađivanje u Ured državne uprave, zatim u Ministarstvo uprave, pa u Vladu RH, a na kraju, ako bude potrebe, i na Ustavni sud.
– I dosad se dalo naslutiti u kojem smjeru idu sve te promjene. Još ne znamo sadržaj, ali zato znamo zakonske odredbe. Ako Hrvatska želi poštovati zakone i ako vijećnici rade sukladno zakletvi, onda će promijeniti Statut u skladu sa zakonom i vidjeti još nešto osim članka 8. Činjenica je da odredbe Statuta ne mogu derogirati odredbe ostalih zakona. Nekorektno je od predlagatelja da u zabludi drže sve građane Vukovara bez obzira na politički profit koji misle polučiti. Mislim da neke promjene donose samo određenu samopromociju. Vukovaru ne treba zamrzavanje u ratu 1991. godine, rekao je Milaković.
>>'Na silu uvodili ćirilicu u Vukovaru, a cilj je bio – zaštititi udbaše'